У січні 2024 року рівень річної інфляції знизився до 4,7% проти 5,1% в грудні 2023 року, повідомляє Держстат. До попереднього місяця ціни січня зросли на +0,4%. Протягом останніх 12 місяців рівень інфляції скоротився в п’ять разів і зараз є в чотири рази нижчим макроекономічних прогнозів річної давнини.
Базова інфляція в річному вимірі склала 4,6% проти 4,9% в грудні минулого року. Зараз як загальна, так і базова інфляція знаходяться в рамках цільового діапазону НБУ, однак початково входження в цей цільовий діапазон планувалося лише починаючи з 2026 року.
Понижувальний тиск на рівень споживчих цін здійснюють такі категорії товарів та послуг:
- хлібопродукти;
- яйця;
- олія;
- цукор;
- одяг та взуття;
- предмети домашнього вжитку та побутова техніка;
- послуги зв’язку та відпочинку;
- житлово-комунальні послуги (крім електроенергії);
- послуги залізничного транспорту.
Ціни на зазначені товари та послуги впали або ж мінімально зросли в річному вимірі. Натомість, більш ніж на 10% зафіксовано зростання цін на такі категорії:
- м’ясо та м’ясопродукти;
- овочі;
- масло;
- послуги електропостачання;
- амбулаторні медичні послуги;
- послуги освіти;
- послуги проживання та харчування.
Нагадаємо, в Організації економічного співробітництва та розвитку покращили прогноз зростання світової економіки на 2024 рік у бік покращення - до 2,9% з очікуваних у листопаді 2,7%. У 2023 році глобальне економічне зростання склало 3,1%. А у більшості країн G20 інфляція повернеться до цільових рівнів до кінця 2025 року. Прогноз підвищення ВВП на 2025 рік залишено на рівні 3%.