Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив про те, що рішення Данії щодо дозволу на будівництво газопроводу "Північний потік-2" було очікуваним. За його словами, протидіяти країні-агресору наразі можливо санкціями великих західних держав, також необхідно завершити реформи в Україні.
"Принципова позиція Данії затримала проєкт на якийсь час, але геополітичну зброю неможливо зупинити інструментами, які регулюють виключно торгові відносини. Дієва протидія агресії в сьогоднішньому світі – санкції великих західних держав. Плануємо максимально підтримати українських дипломатів в цьому напрямку… Ще важливішим стає завершення реформи ринку газу і повне впровадження європейського енергетичного законодавства в Україні", - написав Коболєв у Facebook.
Крім того, він додав, що арбітражні і судові провадження між "Нафтогазом" і "Газпромом" залишаються важливими, як і якісний анбандлінг, який дозволить залучити "потужного західного партнера" до управління ГТС.
Нагадаємо, що 15 квітня Рада Європейського Союзу затвердила європейську газову директиву з урахуванням внесених поправок, яку в перспективі буде поширено на "Північний потік-2". Директива поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, що не входять до блоку. Так, частини трубопроводів, що йдуть з третіх країн, прокладені по території Євросоюзу (зокрема внутрішніх водах), повинні відповідати вимогам, які застосовуються до внутрішніх трубопроводів.
Це означає, що компанія-оператор "Північного потоку-2" має бути незалежною від "Газпрому", а 50% його пропускної потужності повинні резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але тільки зі схвалення Єврокомісії.
Морський газопровід "Північний потік-2" потужністю 55 млрд куб. м на рік має бути прокладено від компресорної станції "Слов'янська" у Кінгісепському районі Ленінградської області до балтійського узбережжя Німеччини. Засновником і власником контрольного пакета акцій акціонерного товариства "Північний потік-2" є російський газовий монополіст "Газпром".
Про перешкоди для будівництва російського газопроводу та позицію Данії читайте в матеріалі Ігоря Маскалевича "Датський хрест для "Газпрому". На нові подробиці чекайте у новому випуску "Дзеркала тижня. Україна".