Уряд в рамках інституційної реформи Державної фіскальної служби (ДФС) передає службу в пряме підпорядкування Міністерству фінансів, заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
"Кабмін приймає рішення про передачу ДФС в пряме підпорядкування Мінфіну", – сказав він на презентації цієї реформи в ДФС в Києві в середу, 24 червня.
Три місяці на все
Прем'єр зажадав від керівництва ДФС провести значні зміни в роботі відомства і відвів на це 3 місяці. Зокрема, заявив він, має бути оновлено все керівництво на місцях.
"Я вимагаю від Державної фіскальної служби тотальної зміни керівництва на місцях", - заявив він, додавши, що реформа ДФС не повинна бути косметичної, а має бути всеохоплюючою й глибинної.
"Півроку у вас немає. У вас є три місяці, щоб платники податків відчули нову податкову культуру", – сказав Яценюк.
Прем'єр поставив конкретні завдання голові ДФС Роману Насирову і двом його заступникам і повідомив, що у вересні вони повинні відзвітувати про їх виконання.
Податкова міліція стане Службою финрасследований
"Податкова міліція повинна стати службою фінансових розслідувань... Податкова міліція повинна піти в минуле. У нас має бути професійна служба фінансових розслідувань", - сказав прем'єр.
"Корумповані" митниці віддадуть іноземцям
Яценюк повідомив, що ініціюється експеримент з передачі окремих митних служб в управління спеціалізованим іноземним компаніям.
"Пропоную експеримент на окремих митницях: запросимо зовнішню компанію, ... щоб вони оперували окремими митницями", - сказав він.
"Пропоную віддати найбільш корумповані митниці", - уточнив прем'єр.
Прем'єр також підкреслив необхідність провести детальний IT-аудит і запропонувати план введення електронної митниці.
Днями про можливість передачі управління митницею на аутсорсинг згадував міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. "Outsourcing управління митницею застосовувався в ряді країн з перехідною економікою. Залучалася, в томя числі, (британська) Сrown Agents", - написав він у своєму твіттері після зустрічі наприкінці минулого тижня з професором Полом Ромером з Stern School of Business.
В середині червня голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк заявив, що компанія з Великобританії зацікавилася ідеєю отримати в управління українську митницю. "Була пропозиція віддати митницю під контроль або аутсорс на півтора року аутсорсинговим компаніям Німеччини, Британії, Швейцарії. Так от, з допомогою посольства Британії, у співпраці з комітетом, є компанія, яка це робить у світі дуже успішно", - сказав він на засіданні погоджувальної ради, не уточнивши назву компанії.
Україна і ЄС створять спільну митницю на кордоні
В рамках її реформування ДФС також стоїть завдання створити на західному кордоні ряд спільних митних пунктів пропуску з країнами-членами Євросоюзу.
"На західному кордоні ми повинні створити спільні пости з країнами-членами Європейського Союзу. Це невідкладне завдання, де поляки і українці разом здійснюють митне оформлення вантажів", - сказав Яценюк.
Відшкодовувати ПДВ потрібно "прозоро"
Прем'єр також зажадав від керівництва ДФС забезпечити прозору та зрозумілу систему відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) експортерам.
"Відшкодування ПДВ має бути прозорим і зрозумілим і в "автоматі", і в так званому "ручному" режимі. Потрібно, щоб руки правильно писали цифри", - сказав він.
Прем'єр нагадав, що з 1 липня починає діяти на постійній основі нова система електронного адміністрування ПДВ, тому має бути впроваджена нова система відшкодування цього податку.
Він також нагадав, що в 2014 році уряд прийняв рішення оприлюднити інформацію про суми відшкодування ПДВ та компаніях-одержувачах, і доручив голові ДФС Роману Насирову в поточному році оприлюднити інформацію про компанії, перед якими у держави найбільша заборгованість по відшкодуванню ПДВ.