Верховна Рада у четвер, 18 жовтня, затвердила постанову "Про висновки і пропозиції до законопроекту про держбюджет на 2019 рік", підготовлений парламентським бюджетним комітетом, який означає прийняття проекту держбюджету у першому читанні. За прийняття Бюджетних висновків Верховної Ради в цілому проголосувало 240 депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.
Як повідомив під час обговорення бюджету заступник голови Комітету Верховної Ради з питань бюджету Сергій Мельник, комітет опрацював 2071 пропозицій до проекту і пропонує врахувати 921. Також комітет прийняв рішення рекомендувати прийняти за основу і в цілому підготовлений комітетом проект постанови 9000-П щодо висновків і пропозицій до законопроекту.
У свою чергу голова Рахункової палати України Валерій Пацкан розкритикував документ, заявивши про можливість збільшити доходи на 17,6 млрд грн за рахунок податку на прибуток підприємств та акцизного податку з ввезених в Україну товарів.
"Той бюджет, який ми підготували, зараз збалансований. І безумовно, ми готові до другого читання конструктивно з фракціями, комітетами працювати над тим, щоб зробити цей документ кращим. Але він повинен бути збалансований, реалістичний і повинен забезпечити розвиток нашої держави", - сказав у парламенті прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
Також парламент схвалив у першому читанні ще один законопроект з так званого "бюджетного пакету". Згідно з прийнятим Бюджетним кодексом і регламентом Верховної Ради проект держбюджету на наступний рік у першому читанні має бути прийнятий до 20 жовтня, хоча в минулому році це сталося тільки 14 листопада.
Після цього Кабінет міністрів за участю парламентського бюджетного комітету має в 14-денний терміт, але не пізніше 3 листопада, подати Раді оновлений проект з урахуванням Бюджетних висновків з порівняльною таблицею з поясненнями про причини відмови від окремих пропозицій парламенту.
Зазначимо, що розгляд проекту держбюджету-2018 у другому читанні має завершитися до 20 листопада, а в третьому читанні і в цілому – до 1 грудня.
У проекті бюджету закладено зростання доходів на 9% - до 1 трлн 8 млрд гривень. Водночас витрати складуть 1 трлн 94 млрд гривень, що на 10% більше, ніж в 2018 році.
На оборону передбачені видатки в розмірі 209,5 млрд гривень. На освіту передбачається 242,1 мільярда гривень, зокрема 1 мільярд - на реформу нової української школи. На систему охорони здоров'я Кабмін заклав у бюджеті 92,3 мільярда гривень (на 9,5 млрд більше, ніж роком раніше).
Нагадаємо, що 21 вересня ВР прийняла до розгляду законопроект про державний бюджет (№9000) на 2019 рік.Законопроект Кабміну був зареєстрований на сайті парламенту під №9000 15 вересня. Днем раніше Кабмін затвердив і направив до ВР проект держбюджету на 2019 рік.
Також в мінімальна зарплата з першого січня 2019 року зросте на 12% - з 3723 до 4173 гривень, а соціальні витрати пропонують встановити на рівні 301,8 мільярда гривень.
При цьому усі розрахунки в проекті бюджету здійснені з використанням прогнозованого курсу на кінець року 29,4 грн/долар.