Верховна Рада у другому читанні і в цілому ухвалила законопроект №0858 "Про внесення змін у Земельний кодекс України та деякі інші законодавчі акти щодо протидії рейдерству". За документ із техніко-юридичними правками у вівторок підтримали 362 народних депутати.
"При впровадженні цього законопроекту Держреєстр і Держгеокадастр будуть діяти не в напівавтоматичному, а в автоматичному режимі обміну інформацією, законопроект зобов'язує оцифрувати всі наявні в Держгеокадастрі дані про раніше видані державні акти і зареєстровані договори оренди та внести ці відомості в кадастр в максимально стислі терміни, і вводяться запобіжники з приводу підробки документів нотаріального типу", - повідомив голова парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Микола Сольський (фракція "Слуга народу"), представляючи законопроект.
Законопроект встановлює, що якщо сторона договору, яка бажає відмовитися від автоматичного продовження договору оренди землі, але не пізніше, ніж за 30 календарних днів до закінчення строку договору, повинна подати до Державного реєстру майнових прав заяву про це. У разі відсутності такої заяви після настання відповідної дати закінчення дії договору він продовжується на той самий строк і з тими ж умовами.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за угодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також при його поновленні, зазначено в документі.
Законопроект також передбачає встановлення розміру гарантійного внеску щодо лоту на рівні 5% стартової ціни продажу земельної ділянки і 50% стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою, але не менше 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
СОтметим, що згідно з даними Опендатабот, в Україні щорічно відбувається близько 400 рейдерських захоплень, а за останні сім років було зафіксовано 3242 випадків рейдерства.