Рада спростила переоформлення оренди землі для забудовників

Поділитися
Рада спростила переоформлення оренди землі для забудовників RIA.com
Забудовники отримали автоматичне право користування землею під будівлею.

Верховна Рада прийняла закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розташованого на ній об'єкта нерухомості".

За прийняття відповідного законопроекту №0850 у другому читанні і в цілому проголосували 297 народних депутатів. Документ перебував на розгляді парламенту з 2015 року.

Законом встановлено "автоматичний" перехід прав користування земельною ділянкою при переході права власності на розташовану на ній будівлю або споруду до нового власника майна.

При цьому законом встановлюються строки для звернення набувача будинку до власника земельної ділянки з пропозицією передати йому в користування відповідну земельну ділянку (10 днів з дня державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості), а також терміни для розірвання попереднього і укладення нового договору з власником такої земельної ділянки (не пізніше 30 днів з дня державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості).

Згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, документ покликаний в тому числі врегулювати перехід права оренди землі при зміні власника об'єкта незавершеного будівництва.

Зокрема, автори законопроекту зазначають, що для здійснення забудови оформлення права на земельну ділянку є необхідною умовою. Таким чином, якщо об'єкт незавершеного будівництва був переданий іншій особі (проданий, успадкований т.п.), то без переоформлення прав на землю (в тому числі права оренди), здійснення будівництва буде незаконним.

У той же час Головне юридичне управління Верховної Ради висловило багато претензій до документа. Зокрема, на думку парламентських юристів, закон не передбачає встановлення будь-якої кореляції між розмірами і вартістю придбаного об'єкта нерухомості і розмірами і вартістю земельної ділянки, на якій він розміщений. «На практиці це означає, зокрема, можливість заволодіння земельними ділянками, розмір і вартість яких неадекватно великі в порівнянні з розміщеними на них об'єктами нерухомого майна», - вважають в Головному юруправлінні Ради.

Крім того,  в законі не враховано, що земельна ділянка є самостійним об'єктом права власності, і попри це документ передбачає виникнення прав власності/користування щодо земельної ділянки без вчинення відносно нього окремої угоди.

Юристи також відзначають, що в законі не врегульовано питання переходу права власності/користування щодо земельної ділянки в разі, якщо на ньому розташовано декілька будівель.

Крім того вони стверджують, що передбачений документом перехід права оренди (користування на праві емфітевзису, суперфіції) земельної ділянки до власника придбаної будівлі порушує права попереднього орендаря, а також комплекс встановлених законом гарантій його статусу.

Уже зараз є порушення, пов'язані з недотриманням вимог про перехід прав на земельну ділянку внаслідок переходу права власності на нерухомість, які можуть стати підставою для визнання договору оренди недійсним. Зокрема, місцева влада зараз може розірвати такий договір оренди і не зобов'язані укладати новий.

Як повідомлялося, Шостий апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення першої інстанції про знесення незаконної семиповерхівки на вулиці Августина Волошина (так званий ЖК "Будинок на Волошина") у Солом'янському районі Києва.

Детальніше про особливості житлової політики щодо власності на житло, читайте в статті Всеволода Миколаєва "Хата Моргана".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі