Верховна Рада має намір упорядкувати видобуток бурштину в Україні та посилити кримінальну відповідальність за використання янтароносных надр.
За прийняття в першому читанні законопроекту №1351-1 "Про видобування та реалізацію бурштину" у четвер проголосували 234 народних депутата у четвер, 23 квітня.
Законопроект спрямований на створення сприятливих умов для розвитку в Україні нової галузі економіки, пов'язаної з видобуванням, реалізацією та обробкою бурштину, на залучення у цю галузь інвестицій і нових технологій.
Законопроект також покликаний припинити незаконний видобуток бурштину в Україні, забезпечити охорону навколишнього середовища під час видобування бурштину та рекультивації порушених земель.
Проект закону визначає види і строки використання янтароносных надр.
Згідно з документом, використання янтароносных надр є платним, плата за їх використання встановлюється Податковим кодексом.
Законопроект передбачає, що користувачами янтароносных надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України та іноземні юридичні особи та громадяни.
Разом з тим, користувачами янтароносных надр за договором про видобуток бурштину можуть бути виключно старательские картелі.
Законопроект прописує порядок набуття права використовувати янтароносные надра.
Корупційним ризиком законопроекту в ході обговорення називалося те, що контроль за видобутком покладається на самого первинного надрокористувача, а контролюючі функції держави не виписані.
Згідно з документом, з метою його реалізації, розвитку бурштинової галузі в кожній області, де є поклади бурштину, створюються спеціалізовані комунальні підприємства, які здійснюють діяльність у сфері видобутку та реалізації цього копалин.
Крім того, у законопроекті прописано порядок реалізації видобутого бурштину.
Проектом закону пропонується внести зміни до Кримінального кодексу, посиливши відповідальність за порушення встановлених правил охорони або використання надр.
Так, порушення встановлених правил охорони надр, якщо це створило небезпеку для життя і здоров'я людей або довкілля, карається штрафом від 500 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 3 років.
Зазначені вище порушення, а також незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення пропонується карати штрафом від 1,5 тис. до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів або обмеженням волі на строк до 5 років.
Як писало ZN.UA, виснаження янтароносных надр - ще одна війна: через неконтрольований видобуток бурштину Україна втрачає 8 млн грн щодня. Бурштин в Житомирській області доводиться добувати незаконно, тому що законно зробити це не виходить через дірки в законодавстві: видобувати бурштин промисловим методом (як це роблять у сусідній Рівненській області) невигідно, але інших легальних способів закон не передбачає.
Детальніше про "бурштиновому Клондайк" у Житомирській області, причини його появи і можливі шляхи його усунення читайте у статті ZN.UA "Видобуток бурштину - ще одна війна".