Верховна Рада в четвер, 29 червня, затвердила в цілому законопроект №9165 про внесення змін до державного бюджету щодо використання коштів державного фонду регіонального розвитку, в тому числі обрання проектів шляхом голосування через «Дію». Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, документ підтримали 238 народних депутатів.
Згідно з рішенням парламенту, гроші з Державного фонду регіонального розвитку переправлено на Міноборони і закупку техніки для збройних сил України. Мова йде про приблизно 2 мільярди гривень.
Законопроєктом пропонувалось надати українцям можливість самостійно обирати в «Дії» проекти розвитку власних регіонів, які будуть профінансовані з Державного фонду регіонального розвитку в їхній області.
Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм заявив, що законопроект отримав шалений спротив, хоча на практиці створює можливості для мінімізації політичної корупції щодо визначення проектів - фінальне рішення прийматиметься не міністерством, чи народними депутатами, як це було раніше, а шляхом голосування.
Натомість директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук в коментарі ZN.UA заявив, що законопроект №9165 суперечить не тільки логіці формування, реалізації та фінансування державної регіональної політики, визначеної законом «Про засади державної регіональної політики», а й підходам щодо фінансування політики згуртованості та регіонального розвитку ЄС.
«Спроба нібито залучити до визначення проектів, які мають фінансуватись українських громадян через «Дію», підірве довіру у до самої «Дії». Адже буде багато звинувачень про те, що «голосування підкрутили». Взагалі це безвідповідально, популістською тезою про нібито «вибір громадян», зруйнувати систему планування, реалізації та фінансування державної регіональної політики, яка тільки почала складатись відповідно до європейських підходів та регулювання, яке є обов`язковим для ЄС», - зазначив експерт.
Він наголосив, зо на шляху до членства в ЄС Україні потрібно узгодити своє законодавство з європейськими директивами, тому планування розвитку має бути дуже логічним та ув`язаним зверху вниз і знизу вгору.
«Плани мають мати гарантоване прозоре фінансування, проекти, які фінансуються, мають бути спрямованими на людину і виходи із затверджених планів, громадська участь має бути обов`язковою, в першу чергу для вивчення потреб жителів певних територій, та їх врахування при плануванні. Якщо ми будемо робити по-своєму, в інтересах окремих бізнес-груп чи майбутніх виборів, ми не отримаємо ні коштів, ні статусу країни-члена ЄС», - підкреслив Ткачук.