Відновлення російської економіки, яка піддається впливу санкцій, малоймовірно через укорінених структурних слабкостей системи. Про це пише агентство Reuters, яке публікує статтю американського експерта з Центру імені Вудро Вільсона у Вашингтоні Вільяма Помаранца.
У своїй публікації автор висловив переконання, що у нормальних ринкових умовах, крах російського рубля мав би стимулювати експорт, внутрішнє виробництво і іноземні інвестиції, тому що слабка валюта робить російський бізнес більш конкурентоспроможним як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках. Однак різке відновлення в якій-небудь з цих економічних аренах залишається малоймовірним не тільки через санкції, "але і через укорінені структурні слабкості системи Путіна".
"Зокрема, в Росії відсутня диверсифікована економіка, динамічний підприємницький клас, верховенство закону і стабільної бізнес-середовища, які можуть підтримувати швидкий економічний оборот. Крім того, ця криза викликала російську антизахідну та ізоляційну риторику, що робить дорогу Москви до відновлення значно складніше", - вважає автор.
На думку Помаранца, прагнення Путіна до більшої імперської слави принесло безжальний потік поганих економічних новин. Драматичний колапс цін на нафту означає зниження державних доходів, крім того, це менше грошей для витрат на амбітні військові та соціальні проекти Путіна. Поряд з рублевою "загибеллю", інфляція зростає, а відтік капіталу зріс до рекордного рівня.
Єдина хороша новина полягає в тому, що бюджет Росії знаходиться в рівновазі.
На ряду з цим автор вказує на те, що російський бізнес зазнає надмірного регулювання з боку держави і "російський підприємець став вимираючим видом".
Один останній економічних шансів - збільшення прямих іноземних інвестицій, проте їм заважають санкції і негостинний діловий клімат в Росії.
Росія гостро потребує раціональному розмові про своїх економічні проблеми. Тим не менше, Путін відмовляється брати участь у цьому діалозі, тому що це, очевидно, буде заважати тріумфального оповідання в російських ЗМІ.
Путін тягне час, вважає експерт. Завжди є ризик, що він буде далі намагатися зберегти свою популярність. Тим не менш, за словами економіста Герберта Штейна, голови Ради президента Річарда Ніксона з економічних питань, "якщо що-то не може тривати вічно, воно закінчитися".
Основні відомі шляхи відновлення економіки - збільшення експорту, розширення внутрішнього виробництва, залучення іноземних інвестицій, все це в даний момент не життєздатне. Путін є автором цієї кризи. І президент Росії, у кінцевому рахунку повинен дати відповіді на деякі питання.