Україна не повинна купувати у Росії газ дорожче, ніж РФ продає його сусідніх з Україною країн, наприклад, Польщі. Про це заявив президент РФ Володимир Путін на нараді з урядом у середу, 24 червня.
"Ми не можемо надавати в такому ж обсязі знижку (Україні), як це було раніше, але в будь-якому випадку кінцева ціна для українських споживачів не повинна бути вище, повинна бути на рівні сусідніх країн, таких, як Польща", - сказав Путін.
Путін зазначив, що із-за значного падіння цін на нафту РФ не може надавати Україні "знижку" в колишньому обсязі (30%, але не більш ніж $ 100 - ред.) Потрібно перерахувати "обсяг знижки і прийняти відповідне рішення", зазначив він.
"Ми з Дмитром Анатолійовичем це обговорювали, прошу, якщо таке прохання (від України - ред.) надійде, провести переговори", - сказав Путін.
Нещодавно "Газпром" розрахував ціну газу для України до кінця року. Згідно з цими розрахунками, в кінці року російський газ може коштувати менше 200 доларів з урахуванням знижки.
В кінці березня Росія продовжила дію низької ціни на газ для України на другий квартал на рівні близько $ 248 за тис. куб. м. Переговори про "літній пакеті" повинні були відбутися ще в середині квітня, на них планувалося підписати нову "велику" тимчасова угода між НАК "Нафтогазом" і "Газпромом", який би врегулював "газові" відносини України і РФ до закінчення розглядів у Стокгольмському міжнародному суді. Однак навесні Росія відмовилася від участі в них, зустріч була перенесена на літо.
Обговорювана на тристоронніх переговорах Україна-РФ-ЄС знижка є такою лише за назвою, а фактично призводить неринкову ціну за формулою в контакті до реальних ринкових умов.
За словами міністра енергетики України Володимира Демчишина, формула контракту 2009 року між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" у III кв.-2015 виводить на неринкову ціну в $ 295-296 за тисячу куб. м. При цьому Україна купує реверсний газ по $ 250, відповідно, платити за російський газ більше не має наміру. "Думаю, російська ціна буде нижче, ніж європейська", – сказав Демчишин.
Ще в лютому "Нафтогаз" з подачі Єврокомісії запропонував "Газпрому" продовжити "зимовий пакет" до весни 2016 року. Нова тимчасова угода по газу з РФ вже технічно готова, заявляли з української сторони. У свою чергу в Москві заявляли, що готові скасувати принцип "бери або плати" для "Нафтогазу" до кінця року.