Протягом тижня сума збитків, нанесених інфраструктурі України в ході війни, зросла на $3,5 млрд, і досягла $63 млрд або 1,8 трлн гривень. Про це свідчить аналіз Київської школи економіки, повідомила керівниця Центру аналізу публічних фінансів і публічного управління KSE Дарина Марчак.
Аналіз збитків здійснюється в рамках проєкту «Росія заплатить» командою Kyiv School of Economics та волонтерами із партнерських організацій, зокрема, із Центру економічної стратегії.
«Сума збитків, нанесених інфраструктурі України в ході війни, станом на 24 березня вже досягла $63 млрд або 1,8 трлн гривень. У порівнянні з даними, оприлюдненими 17 березня, з урахуванням нових отриманих, більш уточнених даних щодо пошкоджень (внаслідок чого окремі статті втрат було переглянуто в бік зниження), чисте зростання склало $3,5 млрд», - йдеться в повідомленні.
Загалом, з початку військової агресії Росії, з 24 лютого, в Україні пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 4431 житловий будинок, 92 заводів/ підприємств, 378 закладів освіти, 138 закладів охорони здоров’я, 8 цивільних аеропортів та 10 військових аеродромів, 7 ТЕС / ГЕС тощо.
«Ґрунтуючись на досвіді Світового банку щодо аналізу втрат в Сирії та Іраку, а також рекомендаціях провідної української інвестиційної компанії Dragon Capital, ми покращили методологію оцінки втрат від руйнування житлової», - зазначила експерт.
Так, до оцінки було додано потребу видатків на демонтаж зруйнованих будівель та проведення ремонту «до заселення» у будинках, які потрібно буде будувати.
Крім того, проєкт фокусується на оцінці втрат фізичної інфраструктури України внаслідок війни:
- руйнування житлових будинків, комунальної, дорожньої, залізничної інфраструктури;
- руйнування освітніх та медичних закладів тощо;
- оцінці фінансової вартості цих втрат.
На цей час в рамках проєкту не здійснюється оцінка загальних втрат економіки, що включають не лише прямі втрати інфраструктури, але також численні «побічні» втрати, які економіка зазнала внаслідок війни:
- закриття значної кількості підприємств;
- втрати сотнями тисяч людей домівок і роботи;
- припинення будь-яких інвестицій;
- скорочення споживчого попиту громадян тощо.
Нагадаємо, за перші три тижні війни Україна зазнала втрат на суму 565 млрд доларів, заявили нещодавно в уряді. Міжнародний суд ООН в Гаазі вже зафіксував, що Росія здійснює відкриту агресію проти України.
У різних країнах вже заморожено близько 350 млрд. євро активів РФ. І обсяг заблокованих коштів продовжує зростати. При цьому багато хто розуміє, що ці кошти зарезервовані для України і необхідні для відновлення нашої країни, а також стануть частиною плану Маршалла. Про це пише Микола Гаврись, к.е.н., директор АФ «Позитив» (Харків) у матеріалі «А що після перемоги? Новий план Маршалла для України».