В Україні кожного року збільшується кількість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. У 2024 році для виходу на пенсію у 60 років необхідно мати щонайменше 31 рік стажу.
Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, як діяти, якщо роботодавець не сплачує страхові внески, пише «На пенсії».
Відповідно до статті 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період, впродовж якого особа підлягала обов’язковому пенсійному страхуванню і за який щомісячно сплачено страхові внески в сумі не меншій за мінімальний страховий внесок.
Якщо підприємство і працівник працюють, але роботодавець не сплачує страхові внески, працівник має право:
- звернутися до роботодавця із письмовою вимогою оплатити ЄСВ;
- поскаржитися на роботодавця до податкових органів та територіальних органів Держпраці;
- звернутися до поліції із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 212-1 Кримінального кодексу України;
- подати цивільний позов до суду про визнання бездіяльності роботодавця протиправною та зобов’язання нарахувати і сплатити страхові внески.
Інколи людина навіть не знає, що їй не йде стаж, бо недобросовісний роботодавець не перераховує за неї страхові внески.
Перевірити, чи сплачує роботодавець за вас страхові внески, можна, наприклад, в особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду або навіть у застосунку «Дія». Там в кілька натискань можна замовити довідку форми ОК-5, де видно, чи сплачуються внески і скільки стажу зараховано.
Нагадаємо, чи можуть зарахувати у стаж догляд за особою з інвалідністю.