Призначення пенсії: як зараховується у стаж сезонна робота

Поділитися
В майбутньому це вплине на право отримувати пенсію.

В Україні кожного року зростає кількість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Щоб вийти на пенсію у віці 60 років у 2023 році, майбутньому пенсіонеру треба накопичити мінімум 30 років стажу.

Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін пояснив, як зараховується у стаж сезонна робота, пише «На пенсії». В першу чергу він пояснив, яка робота може вважатися сезонною.

До сезонної, наприклад , належить робота в сільському господарстві, садівництві, виноградарстві, а також у санаторно-курортних закладах, туристичній сфері. Оскільки така робота триває менше року, є особливості з зарахуванням цього періоду у стаж для призначення пенсії.

При прийомі на сезонну роботу з працівником укладається терміновий трудовий договір. За інформацією Державної служби з питань праці, договір виконання сезонної роботи укладається, якщо така робота:

  • не може виконуватися протягом всього року через природні та кліматичні умови, тому виконується тільки протягом певного періоду, що не перевищує 6 місяців;
  • така робота включена до Списку сезонних робіт і сезонних галузей (він, на жаль, не містить конкретних професій та посад).

Якщо не буде виконано хоча б одну з перерахованих умов, то така робота не буде вважатися сезонною.

Як сезонні роботи зараховуються до стажу

Якщо говорити про періоди роботи після 1 січня 2004 року, то головним критерієм є сплата страхових внесків. Весь стаж після цієї дати обчислюється за однаковими правилами. Нагадаємо, що, згідно зі статтею 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо мінімальний внесок за місяць сплачено, то весь місяць зараховується до стажу. Якщо людина відпрацювала сезон, то зарахування цього періоду до стажу залежатиме від того, за які місяці і в якому обсязі сплачено страхові внески. Мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування у 2023 році складає 1474 гривні за місяць.

Проте до 2004 року правила для сезонних робіт були дещо іншими. Так, відповідно до статті 61 Закону «Про пенсійне забезпечення», робота протягом повного сезону на підприємствах і в організаціях сезонних галузей промисловості зараховувалася до стажу як рік роботи незалежно від відомчої підпорядкованості. Відповідний Список сезонних робіт і сезонних галузей був затверджений Постановою Кабінету Міністрів №278 від 28 березня 1997 року (остання редакція від 22.05.2021 р.). До таких робіт, зокрема, належать деякі види діяльності в лісовому і сільському господарстві, торф’яній промисловості, а також у санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку. Інші сезонні роботи зараховувалися до стажу за їх фактичною тривалістю.

Припустімо, людина все життя працювала на сезонних роботах і збирається на пенсію найближчим часом. В такому разі періоди роботи до 1 січня 2004 року враховуватимуться за старими правилами (з урахуванням записів трудової книжки або довідок з роботи залежно від виду робіт), а після вказаної дати – за новими (виключно на підставі даних про страхові внески).

Як ПФУ враховує стаж, як зарплата впливає на розмір майбутньої пенсії та як перевірити все заздалегідь, читайте в матеріалі Віктора Конева «Ваша пенсія може бути меншою за призначену. Як виправити ситуацію» на ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі