Відповідний законопроект №2966-д Верховна Рада змогла прийняти у другому читанні і в цілому в четвер, 22 вересня. Тоді проголосували 250 народних депутатів.
До цього Раді не вдавалося прийняти документ. Зокрема, 14 липня Раді не вистачило депутатів щоб схвалити його, у зв'язку з чим проект закону був відправлений на повторне друге читання. У першому читанні законопроект був прийнятий ще 12 квітня цього року. З тих пір його остаточне затвердження неодноразово переносилося.
Авторами законопроекту є 12 депутатів від БПП, "Батьківщини", "Самопомочи", "Народного фронту" і "Опозиційного блоку".
Документ викликав бурхливе обговорення в залі парламенту. Розгляд поправок до нього затяглося більш ніж на годину. Найбільш спірними виявилися пропозиції про повної ротації членів НКРЭКУ. Ряд фракцій наполягали на повній зміні складу регулятора, інші були проти. Також розбіжності стосувалися того, яким чином вибирати і призначати членів НКРЭКУ.
Законопроект прийнятий без правки №186, але з поддержаной правкою №32.
Правка №186 (авторства Ольги Бельковою):
3.1. Перший склад Регулятора призначається не пізніше шести місяців з дати набрання чинності цим Законом у порядку, встановленому статтею 8 цього Закону, з урахуванням особливостей визначених цим пунктом.
З метою визначення кандидатів до першого складу Регулятора Конкурсна комісія оголошує прийом заявок на відкритий конкурс протягом 10 робочих днів з дати затвердження складу такої конкурсної комісії.
З метою забезпечення періодичної ротації складу Регулятора перший склад Регулятора призначається Указом Президента України на такий рядків: один член Регулятора – на три роки, за два члени Комісії – на чотири, п'ять та шість років відповідно.
Рядків призначення на посаду кожного члена першого складу Регулятора визначається на підставі результатів рейтингового голосування, проведеного Конкурсною комісією відповідно до положень частини третьої статті 8 цього Закону, та з урахуванням побажання кандидата на посаду члена Регулятора щодо призначення його на посаду на більш короткий термін, ніж той, який передбачено його місцем у рейтингу.
3.2. Члени Регулятора, які виконують свої повноваження на дату набрання чинності цим Законом, мають право брати участь у конкурсному відборі на зайняття посади члена Регулятора на рівні з іншими кандидатами.
3.3. Повноваження членів Регулятора, які виконують свої повноваження на дату набрання чинності цим Законом, припиняються достроково з дати призначення першого складу Регулятора.
3.4. Члени Регулятора, повноваження яких припинені достроково у зв'язку з призначенням першого складу Регулятора, мають право на компенсацію заробітної плати у розмірі та протягом рядок, встановлених частиною восьмою статті 8 цього Закону."
Правка №32 (Домбровського)
Абзаци перший - четвертий частини третьої викласти у редакції:
"До складу конкурсної комісії входять:
1) дві особи, яких визначає Президент України;
2) дві особи, яких визначає Верховна Рада України за поданням Комітету Верховної Ради України, до предмету відання якого належить розвиток паливно-енергетичного комплексу, вугільної, газової, нафтової, нафтопереробної промисловості та електроенергетики – одна особа та за поданням Комітету Верховної Ради України, до предмету відання якого належить житлово-комунальне господарство – одна особа.
Комітети Верховної Ради України приймають рішення щодо кандидатур членів конкурсної комісії, які пропонуються Верховній Раді України для обрання, на основі пропозицій депутатських фракцій (груп);
3) одна особа, яку визначає Кабінет Міністрів України за поданням міністерства, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері енергетики.".
Ухвалений у першому читанні законопроект про НКРЭКУ, зокрема, передбачав, що комісія буде складатися з семи членів, які призначаються і звільняються указом президента. Майбутні члени регулятора будуть відбиратися конкурсною комісією у складі п'яти чоловік: двох представників призначає президент, двох – парламент (від комітету ПЕК і комітету ЖКГ), одного – Кабінет міністрів.
Прийом заявок здійснюється протягом 45 днів з моменту оголошення конкурсу. Конкурсна комісія подає на розгляд президента кандидатури, які отримали найвищий рейтинг та пройшли перевірку, загальним списком у кількості з розрахунку двоє на одну посаду члена регулятора.
Глава НКРЭКУ обирається членами комісії на закритому голосуванні. Глава переобирається кожні два роки після затвердження першого складу комісії.
Відповідно до законопроекту, заміна діючих членів НКРЭКУ на нових проходитиме в три етапи: перших трьох членів повинні змінити не пізніше шести місяців з моменту вступу в силу закону, ще двох – не пізніше 12 місяців, решти – не пізніше, ніж через 18 місяців.
Діяльність НКРЭКУ повинна фінансуватися за рахунок надходжень до спецфонду Державного бюджету внесків на регулювання, що оплачуються суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сферах енергетики і комунальних послуг.
НКРЭКУ здійснює державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачання, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробки та захоронення побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах.
Більше про закон про НКРЕКП читайте в статті "Яким повинен бути регулятор енергоринку та житлово-комунальних послуг?" на сайті "Дзеркала тижня. Україна".