Президент Петро Порошенко і перший заступник глави його фракції в парламенті Ігор Кононенко допомогою заплутаної схеми придбали елітні 3 в Печерському районі в Києві, повідомляє журналістське розслідування Радіо Свободи "Схеми".
Корупційна схема тривала п'ять років, протягом яких елітні ділянки столичної землі спочатку були безкоштовно передано в оренду компанії-посереднику, і потім, ще з залученням кількох гравців, за безцінь викупили у компанії, яка навіть до Києва не мала ніякого відношення.
Створюєш кооператив - дають землю в безкоштовне користування
Як з'ясували "Схеми", нове розслідування планувалося як продовження сюжету про незаконну передачу землі президенту без дозволу від Міністерства культури. Однак з'ясувалося, що ділянка по вулиці Радіальній, 5, в елітному селищі в Царському селі, зареєстрована на Ігоря Кононенко, заступника голови фракції "Блоку Петра Порошенка" в парламенті.
Як виявилося, дві ділянки, Кононенка і Порошенка, мають однакові адреси, хоч і розташовуються через дорогу один від одного. Спочатку там розташовувалося державне комунальне підприємство по утриманню зелених насаджень, проте рішенням Київради під головуванням відомих Леоніда Черновецького Олеся Довгого обидві земельні ділянки загальною площею 1,10 га були безкоштовно передані обслуговуючому кооперативу "Зеленбудсервіс-К".
За законодавством, відзначають "Схеми", кооператив можуть створювати і отримувати безкоштовно землі ті, хто перебуває на квартирному обліку і гостро потребує житлоплощі. З 12 осіб кооперативу "Зеленбудсервіс-К" щонайменше половина - наближені до нинішнього президента України Петра Порошенка та його заступника партії Ігоря Кононенка.
Як зауважують юрист Олександр Дядюк, створення таких фіктивних суспільно-будівельних кооперативів, яким згодом безкоштовно передається земельна ділянка нібито для подальшого обслуговування землі, був і є найпоширенішою аферою привласнення землі. Він нагадав, що саме цією схемою активно користувались корупціонери часів Леоніда Черновецького.
Сам Кононенко визнає, що причетний до створення кооперативу, однак нічого незаконного в цьому не бачить: за його словами, нібито можна вступати в кооперативи не обов'язково будучи на квартирному обліку, але і просто "маючи погані умови" проживання.
Ще кілька посередників - приватизуєш
"Схеми" також звертають увагу на можливу причетність до даної справи екс-секретаря облради Києва Олеся Довгого, який дивним чином, незважаючи на хвилю громадського невдоволення, не отримав гідного суперника на виборах в Раду. Напередодні виборів, нагадаємо, молоді депутати неодноразово закликали Петра Порошенка і його блок не "зливати" округ Кіровоградської області Довгому. Сам Лещенко заявляв, що президент був незадоволений їх акцією "Стоп Довгий".
Фактичне ж присвоєння київської землі відбулося в 2009 році, коли за допомогою складної схеми ділянки були передані в іпотеку, а потім були викуплені фактично за безцінь: за 10,8 і 8,2 мільйонів гривень у компанії "Укрсел", зареєстрованої в маленькому селі Красні окни Одеської області.
Як стверджував опитаний журналістами ріелтор, на той момент ціна землі в Царському селі становила не менше, ніж 250 тисяч доларів за сотку. Таким чином, реальна сума, яку отримав би бюджет Києва від угоди, склала не менше 200 мільйонів гривень.
Колишній заступник мера Києва Леоніда Черновецького Олександр Луцький, у якого є довіреність від Порошенка представляти його інтереси в цьому питанні, і поготів заявив журналісту "Схеми", що вони "копають там, де нічого копати", і що "пригод на свою голову" він шукати не буде допомагати в розслідуванні.