Майже половину газу, який надходить в Україну реверсом з Європи, постачає Норвегія.
За даними джерел ZN.UA у Міненерговугільпромі, поставки газу в рамках контракту між норвезькою і НАК "Нафтогаз України", які розпочалися з 1 жовтня, складають близько 11 млн кубометрів газу на добу. Для порівняння, згідно з даними на 4 та 5 жовтня, загальний добовий обсяг реверсних поставок через ГТС Словаччини і Польщі в ГТС "Укртрансгазу" становив 24,8 млн кубометрів.
Реверсний газ надходить в українську ГТС через механізм узгоджених домовленостей операторів європейських ГТС і внутрішньоєвропейські інтерконектори способом заміщення обсягів газу.
Джерела ZN.UA повідомляють, що вартість норвезького газу для НАКу в даний час на кордоні України становить близько 340 дол. за тис кубометрів.
У "Нафтогазі" не поспішають оголошувати деталі контракту та умови формування ціни. Однак названа джерелом ZN.UA ціна в межах 340 дол. цілком корелює з цінами на європейських торгових майданчиках, де, наприклад, 5 жовтня ціни (залежно від джерела, обсягу пропозиції і газового хаба) становили від 291 до 361 дол. за тис. кубометрів.
Співрозмовник ZN.UA зазначає, що ціна газу за норвезьким контрактом ймовірно буде збільшуватися зі збільшенням попиту на так званий вільний газ на європейських торгових майданчиках у міру зниження температури навколишнього середовища. Тим більше, що російський "Газпром", який постачає газ європейським покупцям в основному за довгостроковими контрактами, обмежив виконання їх заявок, які продовжують зростати, контрактним мінімумом.
Таким чином "Газпром", не маючи юридичної можливості перекрити реверсного постачання газу в Україну і таким чином змусити її погодитися на умови поставок "газпромівського" газу (за ціною 385 дол. за тис. кубометрів, підписавши тимчасовий контракт на шість місяців осінньо-зимового періоду 2014-2015 рр..), намагається фізично обмежити обсяг вільно вибраного газу в Європі.
Тим не менш, 2 жовтня були відновлені реверсні поставки газу в Україну і через Польщу. Тим не менш, обсяг добових поставок поки залишається в межах 3 млн кубометрів газу.
Джерело в Міненерговугільпромі зазначає, що з початку 2014 р. по 5 жовтня в Україну поставлено газу через ГТС Польщі - 700 млн кубометрів, через ГТС Угорщини - 600 млн кубометрів, через ГТС Словаччини - 1 млрд кубометрів газу. Одержувач газу - НАК "Нафтогаз України".
Імпорт російського газу НАКом у першому кварталі становив 13,9 млрд
кубометрів. Через розбіжності в ціні на газ і незгоди "Газпрому" переглядати умови контракту купівлі-продажу газу в частині умов формування ціни "Нафтогаз" відмовився оплачувати газ до врегулювання спірних питань.
16 червня "Газпром" повідомив про переведення НАКу на умови передоплати і припинив поставки газу на адресу компанії. Транзит російського газу українським оператором ГТС - "Укртрансгазом" повністю відповідає контрактним заявками "Газпрому" і склав з початку року по 5 жовтня 493,4 млрд кубометрів газу.
В підземних сховищах газу України, на 5 червня перебувало 17,7 млрд кубометрів газу, з яких 9,7 млрд кубометрів закачано з початку сезону 2014 р. Недержавним компаніям з цього обсягу належить лише 300 млн кубометрів газу.!zn