Профільний комітет Верховної Ради схвалив до другого читання законопроєкт №10016-д щодо поновлення податкових перевірок. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
За його словами, в тексті майже нічого не змінилося. Однак є один цілком логічний момент - у новій редакції строк повернення документальних планових податкових перевірок перенесено з 1 листопада на 1 грудня.
Крім того, як зазначив депутат, мораторій на перевірки ФОПів першої та другої групи буде збережено до грудня 2024 року.
Нагадаємо, що мораторій знімається тільки для тих суб’єктів, які підпадають під певні критерії:
- якщо рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі;
- якщо рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Важливо: цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менш як 50% рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі;
- якщо дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більш як у два рази;
- якщо загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови, що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 млн грн і більше;
- якщо нарахування та/або виплата податковим агентом — юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у відповідному регіоні.
Проте це не стосується експортерів, у яких експорт основного товару становить більш як 25% від усього обсягу експортних операцій.
17 жовтня 2023 року Верховною Радою України прийнято за основу законопроєкт №10016 щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок. Враховуючи, що прийняття цього законопроєкту — одне із цьогорічних зобов’язань України перед МВФ, із його впровадженням не зволікатимуть. Про це пише Віктор Дрогомирецький, адвокат АО «ДІКСІ ЛЕКС», у статті «Податкові перевірки бізнесу: кого і коли вони торкнуться».