Податкова політика держави не сприяє зростанню зарплат українців, - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
Головним джерелом наповнення скарбниці української залишається ПДВ, тоді як у переважній більшості європейських країн провідну роль відіграють надходження від податку з доходів громадян.

Держава по-справжньому зацікавлена у зростанні доходів громадян, якщо сплачені з них податки відіграють провідну роль у формуванні бюджету країни. Однак в Україні податки з трудових доходів ніколи не мали значення бюджетоутворюючих.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.Птухи НАН України, кандидат економічних наук Лідія Ткаченко.

Експерт зазначила, що в першій декаді 2000-х років податок з доходів фізичних осіб забезпечував 18-22% загальної суми податкових надходжень, або 15-17% загального обсягу доходів зведеного бюджету країни.

"Дворічна практика реалізації норм Податкового кодексу свідчить, що Україна досі не визначилася з розстановкою фіскальних акцентів. Курс на зниження ставок податку на прибуток підприємств і впровадження прогресивної шкали оподаткування доходів фізичних осіб повинен був відкрити перспективи для збільшення фіскальної ролі доходів населення. Однак на практиці роль бюджетоутворюючого податку залишається за податком на додану вартість", - констатує Лідія Ткаченко.

За її словами, в 2012 р. надходження від податку з доходів фізичних осіб до зведеного бюджету України становили 68,1 млрд грн, тоді як від податку на додану вартість - 138,8 млрд грн, тобто вдвічі більше.

"Проблема полягає в тому, що податок на додану вартість за своїм класифікаційним ознаками відноситься до непрямих податків (тобто його адміністрування не є очевидним і зрозумілим для широких верств населення) і до податків на споживання (тобто він не пов'язаний безпосередньо з зайнятістю і розмірами заробітків). Як показують міжнародні дослідження, активізація податків на споживання збільшує розрив між багатими і бідними, оскільки останні витрачають на споживчі потреби значно більшу частину своїх ресурсів", - пише кандидат економічних наук.

"Можна стверджувати, що без податкової реформи з перенесенням акцентів з податку на валову додану вартість на інструменти прямого оподаткування поточних доходів домогосподарств не варто чекати високих зарплат в Україні", - зазначила вона.

"У переважній більшості європейських країн надходження від податку з доходів громадян відіграють провідну роль у формуванні державних фінансів країни. За даними Євростату, в Бельгії, Німеччині, Ірландії, Іспанії, Італії, Нідерландах, Австрії, Фінляндії, Швеції, Великобританії, Ісландії податки з доходів громадян забезпечують 34-43%, в Данії - 52% податкових надходжень. Таким чином формується свідоме ставлення громадян до необхідності перерозподілу доходів і співучасті у забезпеченні фінансування суспільних витрат", - підкреслила Лідія Ткаченко.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Лідії Ткаченко "Модель дешевої робочої сили та її наслідки для України". !zn

Читайте також:

В опозиції закликають до ліквідації Міндоходів і роз'єднання податкової і митниці

Янукович доручив Азарову і Клименко викорінити пресинг бізнесу і збір податків наперед

Оподаткування аграріїв запропоновано підвищити

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі