18 червня пройде остання нарада робочої групи напередодні засідання парламентського комітету з питань податкової та митної політики, де депутати, виробники і експерти мають визначитися з перспективою перегляду акцизів у середині року.
Ще 5 червня глава комітету Віталій Хомутинник (Партія регіонів) вирішив відмовитися від триразового збільшення податкового навантаження тільки на пивну галузь, а розподілити її на всіх виробників підакцизних товарів.
За словами джерела видання "Коммерсант-Украина" у комітеті, весь минулий тиждень учасники робочої групи напрацьовували пропозиції, але до єдиного результату так і не прийшли.
У комітеті є три варіанти. За словами голови підкомітету з питань акцизного податку та спецподаткових режимів, голови робочої групи Ігоря Циркіна (Партія регіонів), якщо не буде знайдена спільна позиція, то комітет не буде розглядати це питання в середу. До якої версії ставок схиляються учасники групи, він назвати відмовився.
Втім, реальним варіантом джерело в комітеті назвав такий, при якому в цілому навантаження на всі галузі складе близько 30%, але вона буде розподілена пропорційно між усіма видами виробництв, які визначать депутати. Мова йде про пивоварні компанії виробників горілки і слабоалкогольних напоїв.
"Тут ще стоїть питання про те, що якщо збільшити акциз в середині року, то про яку індексацію в наступному році може йти мова? Можна, звичайно, підняти і в десять разів, але які будуть очікувані доходи?" - додало джерело.
Нагадаємо, Мінфін розробив зміни до Податкового кодексу в рамках щорічної індексації, де запропонував збільшити ставки акцизного податку у 2014 році в межах 4,8-5,5%. За словами голови громадської колегії при комітеті Сергія Доротича, запропонований варіант розподілу податкового навантаження з ряду галузей може додатково принести до 3 млрд грн. Законопроект N2876 авторства Тетяни Бахтєєвої і ряду депутатів з різних фракцій передбачав зростання доходів лише від пивної галузі на 2 млрд грн, які планувалося направити на ряд заходів з охорони здоров'я, зокрема в лікарні "Охматдит".
"Законопроект наробив шуму, але з професійної точки зору він не був дороблений,- вважає Доротич. - Його підтримали Мінфін і Міндоходів, тому що це додатковий збір у бюджет, але не підтримує МінАПК, оскільки немає аргументованої точки зору авторів, що він не завдасть шкоди пивної галузі, а МОЗ взагалі вважає, що найбільше шкоди приносять слабоалкогольні напої".
Перший заступник голови податкового комітету Оксана Продан ("УДАР") зазначила, що основна мета майбутнього законопроекту - цільове використання отриманих коштів від акцизу - загублена. "Мова вже йде тільки про підвищення акцизів", - заявила вона.
"Ми перш за все повинні думати про те, як наповнити бюджет, оскільки існує дефіцит, - сказав Ігор Циркін. - Але моя позиція полягає ще і в тому, щоб ці кошти спрямовувались на фінансування охорони здоров'я, але є питання законодавства, як спрямувати кошти на ці цілі".
Є у робочої групи також інші варіанти ставок. Наприклад, пропонується значне підвищення для пивоварів, але не таке, як було запропоновано раніше - з 0,87 грн/л до 1,40 грн/л.
Вирішили депутати переглянути політику оподаткування для тютюнової галузі. Запропоновано повернутися до принципу адміністрування акцизу, який діяв до 1 січня 2013 року, тобто знизити питому вагу специфічної складової акцизу на сигарети за рахунок зниження адвалорної. Тепер, на думку депутатів, адвалор повинен скласти 25%, а не 12%, а специфіка збільшиться на 16,7-16,8%/1тис. шт. сигарет.
Однак виробники вважають, що депутати відмовляться від перегляду ставок по галузі, оскільки частка акцизу у вартості і так велика - 50%, а ставки з 2008 року переглядалися частіше інших - 12 разів. !zn
Читайте також:
У президента готові підтримати потрійне підвищення акцизів на пиво
У Азарова тимчасово відклали подорожчання алкоголю і сигарет
В ім'я оздоровлення нації пляшка горілки повинна коштувати 100 гривень