У Держфінмоніторингу зазначають, що "послуги" з ухилення від сплати податків та отримання готівки, які надаються транзитно-конвертаційними групами, користуються попитом серед українських платників податків. Про це говориться у звіті відомства.
"Ухилення від сплати податків здійснюється через так звані "скрутки", а для отримання готівки можуть бути задіяні підприємства оптово-роздрібної торгівлі, які в свою чергу "продають" необліковану готівку, проводячи операції "зустрічних потоків". Необхідно зазначити, що так званий "продаж" необлікованої готівки здійснюється поза банківською системою, що ускладнює її виявлення…З початку 2020 р. Держфінмоніторингом до правоохоронних органів направлено 60 узагальнених матеріалів, пов'язаних із злочинами у податковій сфері з використанням механізмів "транзиту", "скруток" та "зустрічних потоків", - йдеться у релізі.
Сума коштів, пов'язаних з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, у цих матеріалах становить 29,9 млрд грн. Зазначені матеріали були направлені до: Служби безпеки України – 34 матеріали на суму 16,3 млрд грн; Державної фіскальної служби – 21 матеріал на суму 7,3 млрд грн; Офісу Генерального прокурора – 2 матеріали на суму 6,0 млрд грн; Державного бюро розслідувань – 1 матеріал на суму 0,2 млрд; Національного антикорупційного бюро України – 1 матеріал на суму 0,04 млрд грн; Національної поліції України – 1 матеріал на суму 0,04 млрд гривень.
Зокрема, за результатами розслідувань діяльності широкомасштабних транзитно-конвертаційних груп (за участю близько 4 тисяч суб'єктів господарювання) протягом поточного року до правоохоронних органів було передано 31 узагальнений матеріал з підозрами у формуванні безпідставного податкового кредиту, використовуючи схеми "скруток", "зустрічних потоків", та подальшої легалізації злочинних коштів на загальну суму 13,6 млрд грн. В ході відпрацювання зазначених узагальнених матеріалів заблоковано кошти в сумі 28,2 млн грн.
Окремо, за результатами аналізу підозрілих операцій з обготівковування коштів (в яких задіяно близько 4,5 тисяч підприємств), Держфінмоніторингом з початку 2020 р. до правоохоронних органів передано 28 узагальнених матеріалів з підозрою у легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом, на загальну суму 13,5 млрд грн.
Також за результатами фінансових розслідувань було підготовлено та передано до правоохоронного органуузагальнений матеріал, пов'язаний з ухиленням від сплати податків через організацію "карусельної" схеми незаконного вивезення зерна та не повернення валютної виручки в Україну, на загальну суму 2,8 млрд грн.
Таким чином, за січень-травень 2020 р. до правоохоронних органів скеровано 60 матеріалів з підозрами у податковій сфері на загальну суму 29,9 млрд грн.
Нагадаємо, що протягом 2019 р. Держфінмоніторингом передано 893 матеріли до правоохоронних органів, в яких сума фінансових операцій пов'язаних із злочинними доходами та їх відмиванням становить 92,2 млрд грн., з яких 137 матеріалів на суму 26,9 млрд грн пов'язані з податковими злочинами.