"Потенціал розвитку деревообробки в Україні колосальний", - зазначає він.
Зокрема, ліси покривають 16% території України, або 9,25 млн га. Офіційно заготівля деревини становить близько 19,5 млн куб м, або 0,9% від загального обсягу деревини (2196 млн куб. м). Однак статистика не дуже переконлива. Польща подібна Україні як за площею лісів (9,43 млн га), так і за структурою та обсягом (2540 млн куб м) деревини. Однак офіційно там звітують про заготівлю 40,0 млн куб м лісу на рік, що більш ніж удвічі перевищує наш показник. Таким чином, підсумовує експерт, щонайменше 50% вирубки знаходиться в тіні.
Офіційно у 2015-му обсяги експорту деревини і продуктів її переробки з України склали 1,1 млрд доларів. До мораторію з країни вивозили до 9,2 млрд куб. м сирого лісу у вигляді кругляку, дров тощо, або приблизно 50% офіційного заготовки.
Інші країни переробляють деревину у себе. Наприклад, та ж Польща кругляк не експортує. Вона розвинула власну переробку, і обсяги експорту виробів з деревини становлять 23 млрд дол.
Економічний потенціал цього втраченого багатства демонструють такі цифри. Додаткова вартість в 1 кубометрі фанерної сировини, якою є нижня частина стовбура берези і вільхи, при його експорті становить 16 доларів, в кубометрі шпону (напівфабрикат для виготовлення фанери) - це вже 29 доларів, а в кубометрі фанери - 108 доларів.
"У таких ланцюгах переробки і створюється додаткова вартість, а з нею - і вся економіка, яка створює багатство народу", - зазначає автор.
Переробка в Україні експортованої деревини, тобто близько 9 млн куб м, в готові вироби дасть щорічно 450-550 млн доларів додаткової вартості і до 100 тис. нових робочих місць (включаючи супутні виробництва), зазначає автор.
Раніше президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер повідомив, що Петро Порошенко в ході саміту Україна-ЄС у Брюсселі висловив намір зняти заборону на експорт деревини. "Це було наша умова. Як я розумію, це буде зроблено протягом наступних декількох тижнів, що дасть нам можливість надати наступний транш на 600 млн євро макрофінансової допомоги з нашого боку", - заявив він.
Докладніше читайте у матеріалі Володимира Власюка "Домашнє завдання" з переробки" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".