Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам: кому, коли й скільки

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам: кому, коли й скільки © depositphotos/belchonock

Якщо раніше пересічний українець, котрий вийшов на пенсію, навряд чи міг довго залишатися на робочому місці (були часи — таким навіть пенсії не платили або обкладали її податком), то тепер усе кардинально змінилося. Держава (та й роботодавці) через нестачу кадрів у економіці (з відомих причин вона лише зростатиме) зацікавлена в продовженні роботи пенсіонерів або їхньому працевлаштуванні після виходу на заслужений відпочинок. Навіть пенсію згодні перерахувати з урахуванням нового стажу тих, хто готовий далі трудитися. Але як це відбувається: коли, кому і як перерахують?

Іще два роки трудового стажу

Спробуймо розібратися в непростих ребусах українського пенсійного законодавства, основу якого закладено в Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». В нашому випадку особливо цікавим є пункт 3 статті 42 цього Закону.

Справді, Закон підтверджує обіцянку держави щодо перерахунку заробленої пенсії: «Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності».

Звісно, як це зазвичай буває, без нюансів тут теж не обійшлося. Й вони є суттєвими.

По-перше, працюючим пенсіонерам треба чітко розуміти, що їхня подальша трудова діяльність (після оформлення пенсії) максимально відобразиться на розмірі їхньої пенсії лише через два офіційно відпрацьовані роки чи більше. Офіційно, тобто з обов’язковою виплатою ЄСВ (єдиного соціального внеску) роботодавцем. Якщо ж ви відпрацювали більш як два роки, то перерахунок мають здійснювати через кожні два роки після чергового перерахування пенсії.

У цьому разі держава в особі Пенсійного фонду пенсію «повноцінно» перераховує, тобто під час перерахунку буде взято до уваги як додатковий стаж, так і розмір отриманої на пенсії зарплати (якщо в цьому є сенс, тобто зарплата на пенсії пристойна).

Щоправда, тут варто зазначити, що показник середньої зарплати (доходу), який було враховано під час призначення / попереднього перерахунку пенсії, не змінюється.

Особливо важливим є облік розміру отриманої на пенсії зарплати, якщо розмір цієї зарплати в працюючого пенсіонера є досить високим і дорівнює або навіть перевищує його розрахункову зарплату на момент виходу на пенсію. У підсумку пенсія, відповідно, зросте. Може, навіть істотно.

По-друге, не залишаться без уваги (читай — надбавки) й ті працюючі пенсіонери, яким не вдалося подолати дворічний рубіж додаткового офіційного трудового стажу за два роки після виходу на пенсію (а точніше, станом на найближче на той час 1 березня). Однак у цьому разі надбавка до пенсії буде, найімовірніше, значно скромнішою, оскільки враховуватиме тільки додатковий стаж. А сам перерахунок ґрунтуватиметься на тій зарплаті, яку враховували під час нарахування пенсії. Тобто заробітна плата для нарахування пенсії при цьому не змінюється.

Зауважимо: якщо зарплата працюючого пенсіонера невелика, то й «втрат» значних за такого перерахунку не буде, а хтось навіть опиниться у виграші, якщо отримує зарплату меншу, ніж та, яку враховано під час нарахування пенсії. Отже, сенс у цьому все-таки є.

Розрахунки відразу за кілька місяців

Сам перерахунок нового розміру пенсій здійснюється автоматично. Зазвичай це відбувається станом на 1 квітня (День гумору цьому не заважає) для тих працюючих пенсіонерів, які на 1 березня напрацювали 24 місяці трудового (офіційного, тобто страхового стажу) або відпрацювали менш як два роки, але після призначення пенсії або її попереднього перерахунку вже минуло 24 місяці.

Тут варто зазначити: з огляду на те, що відомості за перший квартал про оплату єдиного соціального внеску від підприємств надходять зазвичай у травні (адже термін подання бухгалтерських звітів — до 10 травня), щасливі пенсіонери отримають свої збільшені пенсії тільки в червні (відразу за квітень і травень).

І, звісно, все це стосується пенсіонерів, які вийшли на пенсію за віком. Тож пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років, такий перерахунок здійснюватимуть лише після досягнення ними пенсійного віку.

Пенсіонери, які працюють за кордоном

Зате українські пенсіонери за віком, які працюють за кордоном, можуть скористатися перерахунком. Адже ці ж самі положення стосуються українських пенсіонерів, які офіційно працюють за кордоном. І це стало можливим після нещодавнього набрання чинності Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» (№9453).

Так. Насамперед цей закон трохи пом’якшує проблему виходу на заслужений відпочинок трудових мігрантів. Зокрема для визначення права на пенсію враховуватимуть страховий стаж, набутий в інших країнах, навіть якщо з певною країною не укладено договору про пенсійне забезпечення.

Нині, після ухвалення Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення», особа, яка повертається з-за кордону, матиме змогу зарахувати період роботи за межами України для реалізації права на призначення пенсії на батьківщині. Для цього потрібно подати до ПФУ документ, який підтверджує роботу поза межами України.

Проте якщо документи подав український пенсіонер, який працює за кордоном, то, відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», він теж повинен мати право на перерахування пенсії. Щоправда, тільки внаслідок збільшення трудового стажу.

Водночас варто мати на увазі, що, призначаючи пенсію в Україні, до страхового стажу не зараховуватимуть роботи на державу-агресора починаючи з 19 лютого 2014 року. У законі зазначено, що до вислуги років не належать періоди військової служби й добровільне обіймання посад у силових структурах, незаконних органах влади, утворених на тимчасово окупованій території.

Зокрема йдеться про окупаційні адміністрації держави-агресора, незаконні судові та правоохоронні органи, незаконні збройні або воєнізовані формування на тимчасово окупованій території або збройні формування держави-агресора.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі