Про це у своїй статті для ZN.UA пише головний науковий співробітник ННЦ «Інститут землеробства НААН», доктор сільгоспнаук наук, професор, академік Європейської академії природничих наук Едуард Дегодюк.
От чому, на його думку, перш ніж ухвалювати закон України «Про ринок земель», слід підготувати для цього чітке попереднє законодавство, яке забезпечило б українське суспільство правовою, методологічною і нормативною базами для здійснення такої реформи.
«На наш погляд, знекровлене і зубожіле село України потребує насамперед економічних реформ, - вважає Е.Дегодюк. - Закон України «Про кооперацію» застарів і не діє у тій частині, яка заохочувала б селянина об’єднувати свої паї в місцеві кооперативи. Держава не довела земельної реформи до кінця, втратила шанс зберегти потужний аграрний потенціал від розграбування. Якщо радянська влада заганяла людей і худобу до колгоспів силоміць, то сучасний сільський кооператив повинен створюватися за ініціативою знизу. Об’єднуючи паї, селяни створюють кооперативи із спеціалізацією в рослинництві та тваринництві».
Проте, за словами професора, село нині самотужки не зможе проявити таку ініціативу - немає початкового капіталу. «Йому на допомогу повинна прийти держава - вона забезпечує кооперативи пільговими кредитами і дотаціями, - пише автор. - В Європі сільськогосподарський сектор дотаційний, тільки у Франції на ці цілі щороку виділяється понад 5 млрд євро, а нам для становлення села потрібно удвічі більше. Не знаємо, де взяти кошти? Відомо, що на Євро-2012 витрачено близько 80 млрд грн. То чому б, мобілізувавши духовні і фізичні сили нації, не знайти таких же коштів для відродження агропромислового комплексу України?»
На думку Е.Дегодюка, у процесі здійснення незавершеної земельної реформи і нагромадження початкового капіталу на селі необхідно розробити та ухвалити низку законів, що визначатимуть економічну і екологічну безпеку в наземних екосистемах. За його словами, йдеться про нагальну потребу розробити, зокрема, закон України про землеробство, який упорядкував би господарювання на орних землях, призупинив би монополію комерційних культур і вимагав би на умовах пряника збереження родючості ґрунтів та батога - відповідальності за їхню деградацію.
Водночас необхідно повторно ретельно обстежити землі України з використанням сучасних засобів аналітики, комп’ютеризації та супутникового зв’язку, а також провести масове агрохімічне обстеження земель в обробітку і поза ним. Це дасть змогу на науковій основі скласти їхній кадастр і забезпечити об’єктивну ціну для майбутнього ринку землі, вважає автор.
Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Едуарда Дегодюка «Земельні реформи потрібні, але які?»