Пенсійні виплати: які пільги передбачені для працівників сільського господарства

Поділитися
Пенсійні виплати: які пільги передбачені для працівників сільського господарства © unsplash/charlfolscher
Вони залежить від певної спеціальності.  

В Українському законодавстві передбачено пільги для різних категорій пенсіонерів. Наприклад, для ветеранів праці.

Працівники сільського господарства мають право на певні пенсійні пільги. У тому числі на дострокову пенсію, пише «На пенсії».

Чоловіки, які працювали трактористами-машиністами та безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах та радгоспах, а нині — на підприємствах сільського господарства, мають право на пенсію після досягнення 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них — не менше 20 років на вказаній роботі.

За чинним законодавством для цього було достатньо лише 25 років загального стажу, але поступово планку почали піднімати.

Трактористам, які незабаром планують вийти на дострокову пенсію, достатньо мати 29 років загального стажу, з яких щонайменше 20 років трактористом. У період з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року вимагатимуть вже 29,5 років, а з 1 квітня 2024 року — 30 років.

При оформленні дострокової пенсії вони мають надати довідку, де зазначено про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції (якщо такого докладного запису немає у трудовій книжці). До таких людей, зокрема, належать працівники, оформлені на роботу трактористами-машиністами, які мають відповідні посвідчення та постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.

Жінки, які працювали доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, а зараз на підприємствах сільського господарства мають право на пенсію після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років. Раніше такі жінки йшли на пенсію у 50 років, але коли пенсійний вік підняли до 60 років, вирішили відстрочити призначення дострокових пенсій.

У разі оформлення такої пенсії жінкам необхідно надати довідку про виконання встановлених норм обслуговування. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів чи свиней, закріплених за працівницею, що їх зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у певних організаційно-технічних умовах.

Дострокова пенсія для багатодітних матерів

Жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятьох і більше дітей, мають право на пенсію незалежно від віку та трудового стажу. Йдеться про виховання дітей до 14-річного віку, зокрема усиновлених. У таких обставинах право на пенсію фактично виникає після досягнення п'ятою дитиною 14 років.

Така пенсія призначається жінкам, зайнятим на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також у фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання. Для інших багатодітних жінок діє дещо інша норма.

Як підтвердити роки роботи у колгоспі

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 р., якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі у громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Простіше кажучи, якщо людина відпрацювала у якомусь році 150 трудоднів, а нормою було встановлено 200, то до стажу зарахують лише 150 днів. Якщо ж, навпаки, людина відпрацює цього року не менше ніж 200 трудоднів, то до стажу зарахують весь рік календарно.

Стаж у колгоспі зазвичай підтверджується не звичайною трудовою книжкою, а трудовою книжкою колгоспника. Саме в ній і вказується встановлений мінімум трудової участі та кількість вироблених трудоднів.

Важливо також враховувати, що довідки, видані колгоспами при залишенні членом колгоспу роботи, а також довідки, видані в пізніший період колгоспами, які згодом припинили свою діяльність, можуть братися до уваги і тоді, коли вони не містять підстав для видачі. Хоча у всіх інших випадках у довідці про стаж обов'язково має бути зазначено, на підставі яких первинних документів її видано (витяги з наказів, особові рахунки тощо). Йдеться про підтвердження періодів роботи до 1 січня 2004 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі