Пенсії в Україні: як зберегти пільговий стаж під час виходу на пенсію

Поділитися
Пенсії в Україні: як зберегти пільговий стаж під час виходу на пенсію © ДТЕК
Це стосується осіб, які працювали у шкідливих та важких умовах.

В Україні щороку змінюються вимоги до страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію у 60-річному віці. При цьому українським законодавством передбачено пенсію за віком на пільгових умовах, яку призначають працівникам шкідливих професій.

Якщо накопичено пільговий стаж, перед виходом на пенсію слід звернути увагу на низку нюансів, пише «На пенсії».

Хто може вийти на пенсію на пільгових умовах

Цей вид пенсії передбачено статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах та інших роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці (список №1), мають право на пенсію після досягнення 50 років при стажі роботи:

  • не менше 25 років у чоловіків, із них не менше 10 років на зазначених роботах;
  • не менше 20 років у жінок, із них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівники, зайняті на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці (список №2), можуть піти на пенсію після досягнення 55 років при стажі роботи:

  • не менше 30 років у чоловіків, із них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • не менше 25 років у жінок, із них не менше 10 років на зазначених роботах.

Якщо у людини неповний пільговий стаж, але є не менше половини від необхідного, то пенсійний вік також трохи знижується (пропорційно до відпрацьованого часу).

Також важливо знати, що до 2015 року загального стажу потрібно менше і зараз продовжує діяти перехідний період. Наприклад, тим, хто збирається вийти на пенсію за списком №1 до березня 2023 року, потрібно мати хоча б 24 роки загального стажу чоловікам і 19 років – жінкам.

У період із квітня 2023 року по березень 2024 року включно вимагатимуть 24 роки та 6 місяців стажу у чоловіків та 19 з половиною років – у жінок. Далі вже повністю набудуть чинності вимоги, описані вище.

Що необхідно для урахування пільгового стажу

У багатьох випадках недостатньо просто відпрацювати певну кількість років у шкідливих умовах. Якщо робоче місце не атестовано, роботу в пільговий стаж можуть не врахувати.

Для призначення пенсії за списками №1 та №2 її вимагають лише у тому випадку, якщо йдеться про періоди роботи з 1 серпня 1992 року. Пільговий стаж, вироблений до цієї дати, зараховується без атестації.

Атестація повинна проводитися не рідше ніж раз на п'ять років. Якщо її проведено вперше, то її дія поширюється і на п'ять попередніх років. Наприклад, атестація на підприємстві проведена вперше у 1997 році. Це означає, що конкретна професія вважатиметься атестованою цьому підприємстві і період із 1992-го по 1997 рік, і наступні п'ять років.

Якщо ж, наприклад, першу атестацію було проведено умовно 1 січня 1993 року, а наступна із запізненням – 1 січня 1999 року, один рік (1998-й) випадає і залишається неатестованим. Такий рік до пільгового стажу не зарахують. Зарахують п'ять років з 1993 по 1997 рік включно, а далі з 1999 по 2003 рік.

Траплялися випадки, коли людина твердо впевнена у своєму праві на пільгову пенсію, сумлінно відпрацювавши у шкідливих умовах. А потім з'ясовується, що права на пенсію немає, тому що атестація робочих місць на підприємстві не проводилася чи не атестована певна професія.

У яких випадках атестація не потрібна

Є такий вид пенсії, як пенсія незалежно від віку, прописана у статті 14 Закону «Про пенсійне забезпечення». Вона призначається шахтарям та металургам, зайнятим на найнебезпечніших ділянках роботи, за наявності від 20 до 25 років шкідливого стажу. Є окремий список цих професій і для призначення такого виду пенсії дані про атестацію робочих місць не потрібні.

Це стосується і частини другої статті 14, де йдеться виключно про тих, хто працював під землею: за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та менше 7 років 6 місяців у жінок пенсійний вік знижується на 1 рік за кожен повний рік такої роботи. Це правило трохи відрізняється від того, що прописано у статті 13 (де йдеться про роботу за списком №1), і в цьому випадку атестація також не потрібна.

Тобто шахтар, який відпрацював менше ніж 10 років під землею, але йому відмовляють у призначенні пенсії за статтею 13 через відсутність атестації, може вимагати призначення дострокової пенсії за статтею 14.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі