Пенсія за віком: кому її можуть призначити на пільгових умовах

Поділитися
Умови та норми регулюються відповідним законом.

Навіть під час війни українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Також навіть в цей час можна звернутися за їх призначенням.

В Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області розповіли, які умови призначення пенсії на пільгових умовах.

Там пояснили, що умови та норми, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулюються частиною 2 статті 114 та Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Особи, які працювали в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці

Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 (перелік професій доступний за посиланням), після досягнення 50 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:

 • чоловіки — за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
 • жінки — за наявності страхового стажу не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років в залежності від дати народження; у 2023 році право на пенсію мають жінки віком 49 років, які народилися у період з 01.10.1973 по 31.03.1974, та віком 49 років 6 місяців, які народилися у період з 01.04.1974 по 30.09.1974.

За відсутності необхідного страхового стажу у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу роботи:

 • з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року — не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
 • з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року — не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи по Списку № 1, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 5 років, для жінок не менше 3 років і 9 місяців), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):

 • чоловікам — на 1 рік за кожний рік такої роботи;
 • жінкам — на 1 рік 4 місяці за кожний рік такої роботи.

Особи, які працювали у шкідливих і важких умовах праці

Також право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва за Списком № 2 (перелік професій доступний за посиланням), після досягнення 55 років та за умови наявності необхідного страхового стажу, а саме:

 • чоловіки за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
 • жінки за наявності не менше 25 років страхового стажу, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років в залежності від дати народження. У 2023 році право на пенсію мають жінки віком 54 років, які народилися у період з 01.10.1968 по 31.03.1969, та 54 років 6 місяців, які народилися у період з 01.04.1969 по 30.09.1969.

Працівникам, які не мають необхідного стажу роботи по Списку № 2, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 6 років і 3 місяці, для жінок не менше 5 років), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 30 років, для жінок не менше 25 років), пенсія на пільгових умовах призначається зі зменшенням пенсійного віку (60 років):

 • чоловікам — на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
 • жінкам — на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Які умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах

Однією з необхідних умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць за умовами праці. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442, яка набрала чинності 21 серпня 1992 року. Атестація має проводитися не рідше одного разу на п’ять років. У разі порушення терміну проведення чергової атестації періоди роботи працівників, що перевищують 5-річний період, не зараховуються до пільгового стажу.

Спеціальний стаж, отриманий до 21 серпня 1992 року, не потрібно підтверджувати документами про атестацію робочого місця.

Для призначення даного виду пенсії, окрім документів, що підтверджують особу та набутий страховий стаж, особа має надати документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці. У разі коли підприємства розміщуються на тимчасово окупованих територіях або в районах проведення бойових дій, право на призначення пенсії на пільгових умовах може підтверджуватися за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб.

У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Якщо підприємство ліквідовано, періоди пільгової роботи підтверджуються відповідними комісіями, що створені при Головних управліннях Пенсійного фонду України.

У довідці мають бути вказані:

 • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
 • професія або посада;
 • характер виконуваної роботи;
 • розділ, підрозділ, пункт, найменування або номери Списків, якими передбачено ці роботи;
 • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

На розмір пенсії за віком впливає декілька факторів. Зокрема, страховий стаж, який має людина. Нагадаємо, чому можуть не зарахувати страховий стаж та що треба робити у такому випадку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі