Пенсія у зв’язку з втратою годувальника: хто може її отримати та який розмір виплат

Поділитися
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника: хто може її отримати та який розмір виплат © freepik/freepik
На неї мають право деякі категорії осіб.

Попри війну, українці продовжують отримувати пенсії та можуть звертатися за їх призначенням. В Україні є три види пенсій – пенсія за віком, пенсія у зв’язку з інвалідністю та пенсія по втраті годувальника.

Видання «Економічна правда», хто може звернутися за призначенням останньої. Її можуть отримувати як діти, які перебували на утриманні годувальника, так і інші дорослі члени родини, які не можуть самостійно себе забезпечувати.

Хто може отримати пенсію у зв’язку з втратою годувальника

Пенсійні виплати по втраті годувальника можуть отримувати члени родини, які втратили особу, яка їх забезпечувала. При цьому, отримувачі таких виплат не мають змоги самостійно себе забезпечувати, тобто, є непрацездатними.

До непрацездатних членів родини належать:

  • інший з подружжя, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  • діти до 18 років або старші, якщо їм встановили інвалідність до досягнення 18 років;
  • діти, які навчаються, – до завершення навчання, але не довше 23 років;
  • діти-сироти – до 23 років;
  • інший з подружжя, один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника незалежно від віку і працездатності, які не працюють і зайняті доглядом за дитиною годувальника до досягнення нею восьми років.

Тож, пенсію у зв’язку зі втратою годувальника можуть призначити, якщо члени родини померлого були на повному утриманні годувальника або отримували від нього допомогу, яка була для них постійним та основним джерелом засобів для існування.

Усиновлені діти, а також пасинки та падчерки (якщо вони не отримували аліментів від батьків) також мають право на пенсії по втраті годувальника. Крім того, діти зберігають право на отримання пенсії у разі їх усиновлення.

Умови призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Пенсію у зв’язку з втратою годувальника можуть призначити у тому випадку, якщо у годувальника на момент смерті був відповідний стаж. Цей стаж має дорівнювати страховому стажу, який був би необхідний загиблому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

До прикладу, якщо годувальник помер у віці 40 років, то його родина має право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника, якщо він накопичив щонайменше 9 років страхового стажу.

Водночас є виключення, коли пенсію можна отримувати незважаючи на трудовий стаж годувальника. Так, родичі отримують право на виплати, якщо померлий став донором органів, загинув під час участі у Революції Гідності, зник безвісті за особливих обставин. 

Пенсію призначають на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, – довічно.

Який розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника залежить від розміру пенсії за віком, яку б отримував померлий.

Пенсія по втраті годувальника становить:

  • на одного непрацездатного члена сім'ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника;
  • на двох та більше непрацездатних членів сім'ї – 100% пенсії за віком, розподіляється між ними рівними частками.

Оскільки мінімальна пенсія за віком в Україні становить 2 361 грн (прожитковий мінімум для людей, які втратили працездатність), то пенсія по втраті годувальника має становити щонайменше 1 180,5 грн.

Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначають виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

В Україні з 1 березня запланована індексація пенсій. Але деяким пенсіонерам підвищать пенсії не лише у березні, а й у квітні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі