ПДВ-векселів "наштампують" на 11-15 мільярдів гривень

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
© Андрій Товстиженко, DT.UA
За даними джерела ZN.UA в Мінфіні, розглядаються два сценарії щодо обсягу випуску векселів, обговорення вже виходить на фінішну пряму.

Обсяг випуску казначейських векселів для відшкодування ПДВ може скласти 11-15 млрд грн. Про це ZN.UA повідомило джерело в Міністерстві фінансів України.

"Обговорення триває, але виходимо на фінішну пряму - вже найближчим часом це питання може бути винесено на засідання уряду. Розкриваються два варіанти. Перший - це 11 млрд грн - сума заборгованості по ПДВ, яка оскаржується в судах. Другий сценарій - 15 млрд грн, що включає в себе "судові" і поточні борги", - розповів співрозмовник ZN.UA. За його даними, для визначення остаточної суми випуску Міндоходів ще збирає інформацію від своїх регіональних представництв та підприємств-платників.

Крім того, одним з головних чинників, які досі стримували впровадження векселів, був ризик негативної реакції з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ), на відновлення співпраці з яким все ще розраховує офіційний Київ, і яке може відбутися незабаром після підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

На думку старшого аналітика Міжнародного центру перспективних досліджень Олександра Жолудя, на переговорах з Україною МВФ не буде жорстко виступати проти застосування векселів в Україні, якщо уряд виконає інші, більш принципові, рекомендації Фонду про підвищення тарифів на газ і підвищення гнучкості гривні.

Враховуючи добровільність відшкодування ПДВ векселями, яка прописана в законі, Жолудь вважає, що частина підприємств буде використовувати цей інструмент, а частина - відмовиться, очікуючи повернення ПДВ "живими" грошима. При цьому, не виключено, першу тактику будуть схильні застосовувати переважно експортери, другу - компанії, орієнтовані на внутрішній ринок.

"Спрогнозувати поведінку підприємств в галузевому розрізі проблематично, оскільки фінансовий стан представників однієї галузі може істотно відрізнятися. Наприклад, одні металургійні підприємства працюють зі збитками, інші - без нього. Якщо ж подивитися, скажімо, на агросектор, то непоганий урожай для учасників ринку - це, звичайно, плюс. Однак ціни на сільськогосподарську продукцію знижуються, а сам АПК досить активно залучає кредити", - констатує експерт.

У свою чергу виконавчий директор "CASE-Україна" Дмитро Боярчук вважає, що одними з головних одержувачів векселів можуть стати комунальні підприємства, якщо їм нададуть можливість застосувати ці цінні папери для розрахунків за енергоносії.

"Один із ключових викликів в "вексельному" питанні - це мінімізація корупційних ризиків. А для цього потрібні чіткі і прозорі можливості для банків звертатися до НБУ за рефінансуванням (якщо такий механізм буде передбачено). Це дозволить в т.ч. зменшити потенційний дисконт по векселях", - додав експерт.

Раніше керівник департаменту податкового Group DF Володимир Діденко в коментарях ZN.UA помічав, що випуск казначейських векселів може стати непоганим рішенням "[економічної та бюджетної ] ситуації", але тільки за умови, якщо система "буде прозорою, зрозумілою і такою, де правила гри однакові для всіх". У той же час, Федерація роботодавців України, яку очолює власник Group DF Дмитро Фірташ, просила президента ветувати закон про векселі, підрахувавши, що втрата обігових коштів підприємств у разі повноцінного введення в обіг казначейських векселів може становити 20 млрд грн.

Як з урядової сторони запевняли міністр доходів та зборів України Олександр Клименко та перший віце-прем'єр-міністр Сергій Арбузов, оформлення боргу з відшкодування ПДВ векселями буде виключно добровільною.

Нагадаємо, що 23 вересня ц.р., в "Урядовому кур'єрі" було опубліковано постанову Кабміну №683 від 21 серпня щодо випуску казначейських векселів.

В документі визначено, що векселі випускаються для реструктуризації бюджетної заборгованості на 1 січня 2013 року, в т.ч. з різниці в тарифах на теплову енергію та водопостачання і підтвердженому відшкодування ПДВ на суму понад 500 тис грн.

Крім іншого, передбачається, що відшкодування ПДВ векселями не повинно здійснюватися у разі кримінального провадження щодо платника податків за ухилення від сплати такого податку або проведення адміністративного оскарження платником податків в органах доходів і зборів вищого рівня до остаточного вирішення справи по суті.

Уряд також рекомендував Нацбанку визначити механізм здійснення операцій з рефінансування банків під забезпечення фінансових казначейських векселів та операцій банків з ними.

Для визначення обсягів випусків векселів Міндоходів повинен подати Мінфіну інформацію про результати інвентаризації підтверджених і не підтверджених сум відшкодування ПДВ на 1 серпня, а також прогнозованої суми відшкодування ПДВ до 1 листопада 2013 року. !zn

Читайте також:

Янукович підписав закон про казначейські векселі

Фірташ просив Януковича ветувати вексельні закони і не відбирати у бізнесу 20 млрд гривень

Рада дозволила оформляти борги бюджету та відшкодування ПДВ п'ятирічними векселями з прибутковістю до 5%

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі