Палацові інтриги в Саудівській Аравії погіршують становище ОПЕК – The Economist

Поділитися
Палацові інтриги в Саудівській Аравії погіршують становище ОПЕК – The Economist Інтриги в Ер-Ріяді можуть нашкодити видобувникам нафти. Ілюстрація
ОПЕК не скоротить видобуток нафти, оскільки жодна країна-учасниця не буде ризикувати своєю часткою на ринку.

Рік тому Саудівська Аравія шокувала світові нафтові ринки, відмовившись скорочувати видобуток нафти на щорічному саміті ОПЕК. Сьогоднішня зустріч у Відні не обіцяє несподіванок. Попри те, що ціна нафти скоротилося на 40% з попередньої зустрічі, а ринок перенасичений, аналітики майже повністю виключають, що Саудівська Аравія влаштує "віденський розворот" і раптом скоротить видобуток.

Безперечно, багато членів ОПЕК дедалі більше починають сумніватися у стратегії саудитів, яка передбачає заповнення ринку нафти для того, щоб викинути з нього гравців, видобуток яких значно дорожчий. Експерти також звертають увагу на те, що існують сумніви щодо передбачуваності нафтової політики Ер-Ріяду на тлі сигналів про напругу всередині королівської родини.

Про це сьогодні пише The Economist. Міністр з питань нафти Саудівської Аравії Алі Аль-Наімі, прибувши у Відень, почав з тону примирення і пообіцяв вислухати усі занепокоєння членів ОПЕК. Сьогодні картель щодня видобуває більше ніж на один мільйон барелів нафти більше, ніж передбачає його квота у розмірі 30 мільйонів барелів на день. Але навіть попри те, що низька ціна на "чорне золото" сильно б'є по бюджету Саудівської Аравії, вона навряд чи буде менше видобувати нафти, оскільки для підвищення ціни бареля потрібне дуже різке скорочення видобутку.

Інші члени ОПЕК не захочуть брати на себе частину такого тягаря. Росія теж навряд чи піде на це, а одностороннє скорочення позбавить Саудівську Аравію її частки на міжнародних ринках. Амріта Сен з компанії Energy Aspects каже, що варто зачекати ще рік, щоб насичення ринку зменшилося. Тоді буде потрібне не таке болюче скорочення видобутку для підняття цін.

"Вибір здається дуже простим. Треба зачекати зараз і скоротити видобуток, коли він дійсно вплине на ціну", - каже експерт.

Однак є й інша непроста проблема. ОПЕК використовує низьку ціну в якості зброї проти американських компаній, які видобувають сланцеву нафту. І ця війна ще не закінчилася. Компанія Rystad Energy звертає увагу на те, що, попри скорочення прибутків, американські нафтовики збільшили кількість своїх "сланцевих" свердловин на 25% за період з травня до жовтня. Це означає, що вони можуть виявитися більш стійкими, ніж розраховував ОПЕК.

В цей же час, експертів непокоять чутки про протиріччя в королівській родині Саудівської Аравії, зокрема між принцами. Аналітики побоюються, що існує загроза дестабілізації в королівстві через спроби принца Мухамеда бін Салмана, до якого прихильний його батько король Салман, зосередити всю владу в своїх руках і позбавити трону принца Махамеда бін Наєфа.

"Цей 29-річний принц нищить нашу індустрію", - сказав виданню неназваний фінансист з Саудівської Аравії, який працює у нафтовидобувній сфері.

Протиріччя у королівській сім'ї дестабілізують найбільшого виробника нафти в світі і негативно вплинуть на становище ОПЕК, в якому Ер-Ріяд фактично займає позицію лідера. Раніше видання Financial Times писало, що Саудівська Аравія на межі зміни влади і потребує економічних реформ.

Наближені до дому Саудитів кажуть, що розкол в королівській сім'ї дійсно існує, але ті, хто загрожував королю переворотом, втратили вигідний момент. Більше занепокоєння експертів викликає боротьба між крон-принцем і головним спадкоємцем трону.

Раніше видання The Times писало, що саудівські принци закликали до "палацового" перевороту.

У трьох відкритих листах принців йдеться про те, що його два спадкоємця маніпулюють 79-річним Салманом, який страждає слабоумством. "Це не секрет, що у короля простежується серйозна проблема зі здоров'ям - психічна, яка зробила його повністю підконтрольним його синові Мохаммаду (бен Салману)", - йдеться в одному з листів, написаному принцом Ібн Саудом Абдулазизом.

Також повідомляється, що 30-річний міністр оборони Мухаммед бін Салман, призначений королем у квітні, також несе відповідальність за державну нафтову компанію Aramco. Крім того, він і наступник Салмана (племінник) міністр внутрішніх справ Мохаммад Наїф нібито використовували печатку короля для впровадження значущих політичних рішень від імені короля, в тому числі, мова йде про участь у війні в Ємені.

Новий король Салман прийшов до влади у січні цього року, після того як його попередник - шостий король Абдалла ібн Абдель Азіз Аль Сауд помер 23 січня на 91-му році життя. У квітні він "звільнив" свого нинішнього спадкоємця принца Мукріна бен Абдель Азіз Аль Сауда, який за сумісництвом обіймав посаду заступника голови ради міністрів країни. Замість нього король присвоїв звання кронпринца - свого нового спадкоємця - міністру внутрішніх справ 55-річного Мохаммеда бен Наїфу, а сина, міністра оборони Мохаммед бен Сальмана, зробив другим й у лінії претендентів на престол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі