Як пише у своїй статті "Нафту змінює правила гри" для ZN.UA Оксана Курінна, російська економіка, де 46% бюджету складають доходи від продажу енергоносіїв, з яких 80% - доходи від продажу нафти, може не витримати.
"Ціни на нафту є ключовим фактором для забезпечення фінансової стабільності Росії. Бюджет 2015 р. складено з розрахунку ціни на нафту вище 100 дол./бар", - йдеться в статті.
Як зазначає автор, зараз розглядається найбільш екстремальний для Кремля варіант бюджету при ціні нафти 60 дол./бар. Тепер у Росії два варіанти: скорочувати бюджетні витрати або нарощувати бюджетний дефіцит.
Тим часом через рекордне падіння рубля, в Росії також очікується прискорення інфляції, яка в 2014-му сягне 7,6% (замість спочатку прогнозованих 7,4%), у наступному - 9,4% (замість 6,7%). Що стосовно ВВП, то зарубіжні експерти знизили прогноз по динаміці. Наприклад Citi прогнозує на 2015 р. зниження до +1% -1%. А ING вважає, що зниження російського ВВП у наступному році становитиме 1,2%.
Водночас, провідні світові банки переглядають і прогноз щодо нафти. Так, Societe Generale знизив прогноз по Brent як на 2015-й, так і на 2016 р. на 20 дол. - до 70 дол./барель. Прогноз по WTI на 2015 р. погіршений на 17 дол. - до 65 дол., на 2016 р. - на 16 дол., до 65 дол./бар. Експерти Citi вважають, що середня вартість нафти WTI в наступному році складе 72 дол./бар., Brent - 80 дол.
Якщо говорити про найближчу перспективу, то ціна на нафту марки WTI може опуститися до 60 дол. за барель вже дуже скоро. Тим часом аналітики Bank of America Merrill Lynch не виключають навіть досягнення рівня 40 дол./бар.
Як повідомлялося раніше, падіння цін на нафту залишило Путіна без політичного "двигуна". Як зазначає The New York Times, саме завдяки нафті Путін намагався здійснити свої політичні амбіції.