В європейських країнах немає жодних винятків щодо українців у питаннях визначення податкового резидентства та сплати податків - українці, які постійно проживають у європейських країнах, мають сплачувати податки там, якщо буде визначено їхнє податкове резидентство в країні перебування. Про це пише Ольга Черевко, керуюча партнерка юридичної компанії GLS, у статті "Які податки і де мають платити українські біженці".
Податкове резидентство Польща визначає з огляду на два основні критерії: наявність центру життєвих та економічних інтересів або перебування в Польщі більш як 183 дні у податковому році. Якщо особа має податкове резидентство Польщі, вона сплачує податки з усіх своїх доходів з усього світу у Польщі.
Уряд Польщі, на відміну від багатьох інших, надає багато роз’яснень щодо оподаткування доходів українців у цій країні, і коротко їх можна звести до таких висновків:
Якщо особа визнається податковим резидентом Польщі, податки будуть такими:
- заробітна плата від польських роботодавців оподатковується в Польщі, ставка податку залежить від суми доходу. Базова ставка 12% при доході до 120 тис. польських злотих і 32% на суму, що перевищує 120 тис. польських злотих;
- заробітна плата в Україні має декларуватися в Польщі та оподатковується за такою самою системою, як і зарплати від польських роботодавців;
- ФОП прирівнюється до іноземного представництва та має застосовуватися прогресивна ставка податку, як і в випадку із заробітною платою, тобто 12 і 32% залежно від доходу.
Залік податку, сплаченого в Україні податковими резидентами Польщі, неможливий.
Якщо особа визначена податковим резидентом України, вона сплачує податки тільки з доходів, які отримані з території Польщі.
Зверніть увагу, у випадку самозайнятих осіб (ФОП) це ризик оподаткування в Польщі, оскільки країною ведення діяльності для таких осіб вважається країна перебування.