ОПЕК хоче створити довготривалий союз з Росією заради цін на нафту - The Economist

Поділитися
ОПЕК хоче створити довготривалий союз з Росією заради цін на нафту - The Economist ОПЕК думає над створенням тривалого союзу з виробниками нафти, які не входять в картель. © Reuters
Але втрати від такої стратегії можуть перевищити вигоди.

20 лютого нинішній президент ОПЕК і міністр енергетики ОАЕ Сухаїл аль-Мазруі сказав, що картель працює над планом для формального союзу з 10 іншими нафтовиробниками, серед яких і Росія.

Метою цього союзу буде підвищити ціни на нафту у найближчому майбутнього. В разі успіху, це буде найбільш амбітний крок ОПЕК за десятиліття. Аль-Мазруі запевнив, що в результаті не з'явиться певна нафтова "супергрупа".

Навряд чи можна сказати, що об'єднання зусиль Саудівської Аравії і Росії стане своєрідним Traveling Wilburys у нафтовому світі. Ця ідея поки ще на етапі "проекту". Але не залежно від шансів її втілення, вона вказує на спроби змінити переконання, які стали широко поширеними серед учасників нафтових ринків: що неамериканські нафтовиробники безпорадні перед сланцевою революцією.

Про це пише The Economist, додаючи, що впевненість у цьому твердженні зміцнюється через великий потік американської сланцевої нафти в кінці 2017 року після того, як ціни на West Texas Intermediate перевищили 50 доларів за барель. Міжнародна енергетична агенція стверджує, що Америка може обігнати у обсязі видобутку двох найбільших світових виробників - Саудівську Аравію і Росію - вже цього року. Ці країни зіштовхнулися з "печальною думкою", що американський перехід в суперлігу нагадує їм про першу хвилю сланцевого буму, який призвів до обвалу цін в 2014 році.

Сланцевий підйом почався в дуже непрості часи для ОПЕК, Росії і інших традиційних гравців. Їм довелося піти на певні дії, щоб змусити вартість нафти зростати. За 14 місяців вони майже досягли своєї мети в скороченні щоденного видобутку для того, щоб скоротити перенасичення глобальних ринків. Втім, їм потрібно ще скоротити видобуток на 74 мільйони барелів. Домовленості між сторонами будуть переглянуті в червні.

Головний економіст Rapidan Energy Group Фарід Мохамеді пов'язує наміри про створення нового союзу країн ОПЕК з гравцями за межами картелю з небажанням центральних банків відмовлятися від надмірно ослабленої монетарної політики. Адже вони можуть налякати ринки, якщо пошлють неправильний сигнал. Тому пропозиція союзу, який буде тривати у найближчому майбутньому, - це спосіб запевнити ринки, що великі гравці і далі будуть регулювати поставки.

Видання нагадує про значні зміни у відносинах між Саудівською Аравією і Росією як лідерами двох таборів виробників нафти. Схоже, вони відклали недовіру, яка межувала з ворожнечою і була посилена тим, що країни займали різні сторони у війні в Сирії. Після візиту короля Салмана в Москву міністри з обох країн почали часто навідуватися в столиці один одного.

За словами Мохамеді, крон-принцу Саудівської Аравії Мухаммаду бін Салману потрібно, щоб барель коштував 70-80 доларів. Лише так економіка королівства буде стабільною в часи, коли він намагається провести реформи. Зокрема, він хоче приватизувати державну компанію Aramco і сподівається на допомогу Росії в цьому. Президент Володимир Путін зустрічається особисто з крон-принцом Мухаммадом.

Більше того, країни обговорюють досторонні безпрецедентні інвестиції у нафтовій індустрії. Російський суверенний фонд капіталу збирається купити частики в Aramco. А саудитська компанія розглядає можливість учасні в проекті щодо зрідженого газу в російській Арктиці.

Співпраця між країнами також має оборонну логіку. Адже цінам на нафту загрожує не лише видобуток в Америці, а й поширення екологічних джерел енергії. Тому великі гравці можуть почати навипередки продавати якомога більше нафти до того, як вона втратить будь-яку цінність. Стримування видобутку дозволяє також недопустити початок такої гонки.

Втім, втрати від такої стратеги можуть перевищити вигоду. Якщо все спрацює і ціна бареля перевищить 70 доларів, компанії з США і Бразилії можуть вивести на ринок ще більше нафти, як вони зробили в 2014-му. Тому країнам ОПЕК і тим виробникам, які не входять в картель, потрібна стратегія, як підняти ціни, але не надто високо. На думку експерта Оксфордського інституту досліджень енергетики Бассама Таттоха, для цього можуть знадобитися підходи спільного інвестування, які втілити "дуже важко, якщо не неможливо".

Нагадаємо, раніше ОПЕК ухвалила рішення про продовження віденської угоди про скорочення рівня видобутку нафти до кінця 2018 року.

Раніше генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо висловив надію на приєднання Єгипту та Туркменії до угоди зі скорочення видобутку нафти членами ОПЕК і країнами, що не входять у картель.

Однак Казахстан виступає за плавний вихід з угоди з ОПЕК. Остаточне рішення буде прийнято в листопаді.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі