Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш звинуватив нафтову та газову промисловість у прагненні збільшити видобуток, попри те, що вони «добре знають», що їх бізнес-модель несумісна з виживанням людства. Про це він заявив під час спеціального звернення на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія.
Його заява з’явилися незабаром після того, як дослідження показали, як Exxon Mobil, одна з найбільших у світі нафтових компаній, точно спрогнозувала глобальне нагрівання ще в 1970-х роках. При цьому компанія й надалі десятиліттями публічно суперечила власним дослідженням.
«Дехто з Big Oil (назва, яка використовується для опису кількох найбільших у світі нафтогазових компаній — ред.) поширював велику брехню. І, як і в тютюновій промисловості, винні мають бути притягнуті до відповідальності», — сказав Гутерреш.
У дослідженні, опублікованому минулого тижня в журналі Science, йдеться, що приватні прогнози Exxon щодо підвищення глобальної температури часто були більш точними, ніж дослідження провідних світових вчених NASA.
Проте Exxon заперечує ці звинувачення.
У дослідницьких роботах раніше було встановлено, що Exxon усвідомлювала небезпеку глобального нагрівання з кінця 1970-х років, тоді як інші організації нафтової промисловості знали про ризики, пов’язані зі спалюванням викопного палива, принаймні з 1950-х років.
Спалювання викопного палива, такого як вугілля, нафта та газ, є головною причиною надзвичайної кліматичної ситуації.
«Кожен тиждень приносить нову кліматичну жахливу історію», — сказав Гутерріш, попередивши, що зобов’язання обмежити підвищення глобальної температури до 1,5 градусів за Цельсієм у порівнянні з доіндустріальним рівнем «стирається у порох».
Саме цей температурний поріг є бажаною метою, встановленою в знаменній Паризькій угоді 2015 року .
Гутерреш сказав, що без подальших дій людство буде на шляху до підвищення глобальної температури на 2,8 градуса за Цельсієм.
«Наслідки будуть руйнівними. Деякі частини нашої планети стануть непридатними для життя. І для багатьох це смертний вирок», — сказав він.