У разі, якщо влада Польщі вдасться до продовження заборони імпорту українського продовольства в односторонньому порядку, на неї можуть накласти штрафні санкції, повідомляє RMF FM.
У квітні Польща заборонила ввезення продовольства з України, попри рішення ЄС про вільний доступ продукції з України під час війни.
Згодом цей крок було оформлено рішенням Єврокомісії, яка у травні заборонила імпорт української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини та Болгарії, а згодом продовжила заборону до 15 вересня. Втім Польща наполягає на її продовженні щонайменше до кінця 2023 року і заявляла, що якщо Євросоюз не продовжить цю заборону, то запровадить односторонні обмеження .
Таке рішення Варшави, пише видання, буде порушенням законодавства ЄС. За це Польщі можуть загрожувати штрафні санкції, хоча їх накладення і виконання передбачає тривалу процедуру.
За інформацією співрозмовників RMF FM, окремі країни Євросоюзу, зокрема Німеччина та деякі інші, можуть вдатись до торговельних обмежень.
Наразі більшість країн блоку — близько 20, за даними джерел видання — виступають проти продовження заборони на імпорт зерна з України.
Крім того, одностайність позицій чотирьох країн, на імпорт до яких наразі діє заборона, так само під питанням. Джерела стверджують, що наразі Румунія не бажає йти проти рішень Єврокомісії.
Крім Польщі, обмеження у односторонньому порядку може застосувати Угорщина, яка так само ризикує наразитись на санкції блоку.
Детальніше про ситуацію з експортом продукції українських фермерів читайте у статті Юлії Самаєвої «У ЄС не раді українському зерну, і це не суто ринкове питання» на ZN.UA.