Але тепер "нападники" замість броні носять телефонні гарнітури, найпотужніша їхня зброя – це ноутбук і смартфон, за допомогою яких вони купують і продають сировину на міжнародних ринках. А їхній ватажок, як вважають у Кремлі, - американський президент у Вашингтоні, який намагається погубити Росію низькими цінами на нафту.
Про це на сторінках Rzeczpospolita пише професор Варшавського політехнічного інституту і головний економічний радник міжнародної аудиторської компанії PwC в Польщі Вітольд Орловський.
Він нагадує, що вартість "чорного золота" опустилася нижче 30 доларів за барель, або на 70% у порівнянню з цінами півтора року тому. Але історія підйому і падінь цін на нафту почалася не сьогодні. Десятиліттями світ "купався в дешевій нафті", що дало змогу багатьом країнам неймовірно розвинути свої економіки. А потім в 1973 і в 1979 роках сталися два стрибки цін на нафту. Арабські виробники організували монополістичний картель, в результаті чого ціни зросли в 12 разів, а на Заході почалося десятиліття дефляції.
Потім Захід затягнув пояс і почав ощадливо споживати енергію і високі ціни на сировину через змову виробників скоротилися через спад попиту. Барель поступово втратив 90% вартості. Захід знову тріумфував, виробники збідніли, СРСР, а потім і Росія практично збанкрутували.
А потім з'явився Володимир Путін. На його щастя, ціни на нафту якраз знову полізли вгору. Коли вони збільшилися в 15 разів, Москва знову вирішила, що вона "супердержава", і почала агресивно поводитися з сусідами, а потім взагалі розв'язала війну проти України. У відповідь Захід наклав свої економічні санкції проти Росії. На додачу Вашингтон використав свій вплив, щоб обвалити ціни на нафту і збільшити фінансовий тиск на Росію. Але через сповільнення зростання економіки Китаю падіння вартості "чорного золота" зайшло значно далі, ніж розраховували у Вашингтоні. Процес вийшов з-під контролю. А "в очах Москви з'явився страх".
Чи матиме обвал цін на нафту довгострокові наслідки не відомо, так само, як і те, наскільки довго барель буде таким дешевим і чи переживе це Росія. Але, на думку експерта, чітко зрозуміло, що тривалий добробут і економічна сила країн не будуються на високих цінах на сировину. Вони з'являються лише завдяки наполегливій праці, ощадливості і підприємливості людей.
Раніше оглядач видання Rzeczpospolita писав, що Росія не зможе фінансувати війну проти України при ціні нафти в 20 доларів. Адже від нафтових доходів залежить і наповнення російського бюджету. Але в той час, коли в Москві намагаються впоратися з найнижчою вартістю бареля за 12 років, з'явилися прогнози, що вона впаде до 20 доларів.
Тим часом, у Citigroup прогнозують падіння нафти до 20 доларів. А Goldman Sachs оцінює шанси на зниження котирувань до 20 доларів на 50%, а Morgan Stanley прогнозує подальше падіння цін на тлі зміцнення долара.
Між тим Управління з енергетичної інформації (EIA) міністерства енергетики США погіршило прогноз цін на нафту на поточний рік більш ніж на 20%. Як повідомляється в щомісячному звіті EIA, середня ціна марки WTI очікується на рівні 38,54 доларів за барель у порівнянні з попередньою оцінкою в 50,89 доларів за барель