Україна все ще потребує фінансової підтримки Міжнародного валютного фонду (МВФ), однак нова трирічна програма розширеного фінансування EFF, попередня домовленість про яку була досягнута наприкінці минулого тижня з менеджментом Фонду, може стати останньою, вважає міністр фінансів Оксана Маркарова.
"Програма МВФ, по якій ми досягли домовленостей на рівні менеджменту, обов'язково потрібна на три роки. Але вже з неї, повністю виконавши її, є шанс випуститися з МВФ", - написала глава Мінфіну у Facebook у вівторок ввечері.
Президент, уряд і Нацбанк України на початку грудня 2019 року домовилися з менеджментом МВФ про відкриття нової трирічної програми розширеного фінансування на $ 5,5 млрд. Остаточне рішення має ухвалити рада директорів Фонду після виконання Києвом останніх попередніх заходів, у тому числі прийняття низки законів Верховною Радою.
Поточна програма співпраці між Україною та МВФ у рамках механізму stand-by була затверджена 18 грудня 2018 року і завершується 17 лютого цього року. Її обсяг 2,8 млрд SDR (резервний та платіжний безготівковий засіб, що емітується Міжнародним Валютним Фондом) або близько $ 3,9 млрд. Перший транш SDR1 млрд (близько $ 1,4 млрд) було надано одразу, а потім планувалося ще два транші за підсумками піврічних переглядів. Однак у зв'язку зі зміною президента і уряду після виборів вирішено було почати розробку нової програми співпраці. В результаті в минулому році фінансування з боку Фонду було відсутнє, тоді як Київ заплатив майже SDR 1,4 млрд.
В історії України раніше вже були більш тривалі періоди, коли вона лише виплачувала МВФ раніше отримані кошти з відсотками. Зокрема, у 2002-2007 роках і в 2011-2013 роках Київ заплатив Фонду відповідно 1,45 млрд SDR і SDR 6,43 млрд за відсутності зустрічного фінансування.
У той же час у 1994-2001 роках "нетто" надходження коштів в Україну від МВФ становило 1,04 млрд SDR, у 2008-2010 роках – SDR 8,72 млрд, у 2014-2018 роках - $ 3,92 млрд.
У результаті В цілому за роки співпраці з Фондом Київ отримав SDR 22,41 млрд, а виплатив 18 млрд SDR, з яких SDR 2,47 млрд склали відсотки.
У 2020-2024 роках Україна має виплатити МВФ, згідно з даними на сайті Фонду, SDR 6,44 млрд, у тому числі SDR 0,59 млрд відсотків. З цієї суми на цей рік припадає SDR 1 млрд, на наступний – SDR 1,14 млрд.
"Ця програма на три роки - ми її всередині називаємо "остання програма", з якої ми не вийдемо напівдорозі, а завершимо. І продовжимо нашу співпрацю з Фондом як країна, яка не потребує нового кредитування", - сказала Макарова в ефірі "Свободи слова" в понеділок пізно ввечері.
Міністр фінансів підкреслила, що в економіки країни через три роки є всі шанси стати самодостатньою."В України є реально всі шанси в цей раз через три роки стати абсолютно самодостатньою. Якщо подивитися на 2019-2021 роки, то на них потрапляють піки виплат і обслуговування боргів, частина яких були накопичені раніше. Ми зробили роботу над помилками: що не так з боргом... А на сьогодні ми значно скорочуємо борг до ВВП, а з іншого боку - робимо все для зростання економіки", - пояснила Маркарова.
"Ці два паралельних процеси дозволять через 2-3 роки побачити абсолютно іншу економіку", - вважає міністр фінансів.