У Євросоюзі у травні 2023 року набуде чинності нова система в'їзду та виїзду (EES) на зовнішні межі блоку для реєстрації даних громадян третіх країн. Однак це суттєво збільшить час проходження кордону, повідомляє schengenvisainfo.com.
Час очікування у чергах збільшиться у 4 рази
Прикордонний контроль ускладниться після набуття чинності EES, оскільки прикордонникам доведеться розрізняти безвізових та візових мандрівників.
Генеральний секретаріат Ради ЄС 16 листопада опублікував збірку коментарів від органів влади держав щодо тестування майбутньої системи контролю на кордоні та перешкод, з якими вони зіткнулися.
Виявилося, що час проходження прикордонного контролю на зовнішніх кордонах збільшиться через процедури, які повинен пройти кожен мандрівник, щоб його дані були збережені в EES.
«За оцінками, час контролю для пасажирів значно збільшиться із запровадженням EES. У деяких аеропортах країни необхідно буде збільшити пропускну спроможність для прикордонного контролю під час пікових поїздок», — зазначила влада Німеччини.
Польська влада підрахувала, що час проходження прикордонного контролю одного пасажира збільшиться в 4 рази (з 30 секунд до 2 хвилин), якщо не потрібно додаткових дій, наприклад управління ідентифікацією.
Що таке EES
Система в'їзду/виїзду (EES) — це нова схема, створена ЄС, яка слугуватиме для реєстрації даних про в'їзд та виїзд громадян третіх країн. За її допомогою ЄС планує зміцнити та захистити зовнішні кордони Шенгенської зони та підвищити безпеку.
Основні цілі системи EES:
- Модернізувати управління зовнішніми кордонами за рахунок підвищення якості та ефективності зовнішнього прикордонного контролю Шенгенської зони.
- Допомогти державам впоратися з зростаючим числом мандрівників до ЄС, не збільшуючи при цьому кількість прикордонників.
- Сприяти виявленню громадян третіх країн, які не відповідають умовам в'їзду.
- Скоротити нелегальну міграцію шляхом систематичного виявлення та вирішення проблеми простроченого перебування.
- Дозволити електронну перевірку відмов у в'їзді.
- Забезпечити автоматизацію прикордонного контролю громадян третіх країн.
- Сприяти боротьбі з тероризмом та серйозними злочинами.
- Забезпечення високого рівня внутрішньої безпеки.
- Інформувати громадян третіх країн про тривалість їхнього дозволеного перебування.
- Для боротьби з підробкою особистих даних та неправомірним використанням проїзних документів.
EES буде застосовуватися до всіх громадян третіх країн, які подорожують до Шенгенської зони з будь-якими цілями, як для короткострокового, так і для довгострокового перебування, включаючи громадян тих країн, які:
- потрапляють під безвізову програму;
- підпадають під візовий режим.
Крім того, під дію системи підпадають ті, кому було відмовлено у в'їзді для короткострокових візитів до Шенгенської зони.
У вересні чоловікам-студентам іноземних ЗВО заборонили виїжджати з України через масові підробки документів. Поки що це питання не вирішене. Адвокат Богдан Пересада розповів про законні підстави цієї заборони та перспективи її оскарження.