Зазначається, що у матеріалах Комісії щодо перегляду оптової ціни електроенергії на 2018 рік, яка запланована на четвер 23 листопада, ціну вугілля у тарифах планується збільшити з $ 66 до $ 82,4 за 1 тону. Також вартість фрахту (транспортування морем та перевалка у порту) вугілля з порту Роттердам до України регулятор планує збільшити на 28,5% до майже $ 19 за тону.
"І це при тому, що жодної тони вугілля в Україну з Роттердаму не поставлялось, а сукупні поставки морем складають менше 5% від загального споживання вугілля. Тобто у тарифи будуть закладатися неіснуючі затрати і таким чином буде відбуватися завищення ціни електроенергії", - йдеться у повідомленні.
Враховуючи, що наступного року в Україні буде спалено близько 25 млн тон вугілля, таке підвищення дасть тепловій генерації додатково понад $ 475 млн, або понад 12,5 млрд. грн.
Понад 75% теплової генерації володіє компанія ДТЕК Ахметова, трохи більше 15% контролює ПАТ "Центренерго", а решта (менше 10%) - у ПАТ "Донбасенерго".
Нагадаємо, 3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Згідно з цією методологією, вугільна складова у тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.
НАБУ розпочало розслідування і 17 серпня 2017 року провело обшуки в приміщенні НКРЕКП у справі, пов'язаній з утвердженням формули "Роттердам+".
На думку експертів, формула "Роттердам +" стала вершиною схем збагачення в енергетиці.
Докладніше читайте в статті Ігоря Маскалевича "Блокада по-роттердамськи: донецький варіант" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".