Неприпустимо підвищувати теплотарифи вдвічі і тим самим робити бідними 60% населення, вважає народний депутат, заступник голови комітету ВР з питань містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Аьона Бабак (фракція "Самопоміч").
"Ціна є економічною категорією. Водночас зміну цін не завжди можна назвати економічно обґрунтованим. У ситуації, коли національний регулятор слідом за зміною ціни газу пропонує підняти ціни на теплову енергію та гарячу воду вдвічі у порівнянні з тарифами, що діяли у попередній опалювальний сезон, - вважаю таке рішення економічно необґрунтованим", - заявила Бабак в коментарі DT.UA.
Депутат пояснила, чому вона вважає необґрунтованим пропоноване регулятором підвищення теплотарифов: на її думку, НКРЕКП "фактично проіндексувала діючі тарифи на теплоенергію" за такими складовими: на зміну ціни газу, на зміну ціни електроенергії і на зміну заробітної плати (з нарахуваннями) працівникам підприємств тепло-комунальної енергетики (ТКЕ).
Представник регулятора на засіданні комітету Ради з питань містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства в минулу середу повідомив, що ці три складові – це 98% у збільшеному теплотарифу, і що тому НКРЕКП вважає підвищення тарифу економічно обгрунтованим.
"Для мене як представника парламенту така констатація "економічного обґрунтування підвищення теплотарифів не тільки не є обґрунтованою, але і обурливою, - каже Бабак. - Тому що з такої констатації випливає, що НКРЕКП у нас є... комісією з працевлаштування. Виходить, що люди ходять на роботу (в підприємства ТКЕ – ред.) для отримання зарплати, спалювання газу та електроенергії?!"
Бабак повідомила, що має намір подати офіційний запит НКРЕКП, так як вважає проекти збільшення тарифів на тепло і гарячу воду економічно необґрунтованими.
Більш того, вона повідомила, що народні депутати ініціюють створення тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради для перевірки ефективності роботи підприємств ТКЕ.
У свою чергу, директор департаменту НКРЕКП з питань регулювання відносин у сфері теплопостачання Світлана Чорних 30 травня повідомила, що комісія "не отримала жодної пропозиції чи зауваження ні щодо запропонованого рівню підвищення тарифів, ні щодо методики їх формування ... Ні від споживачів послуг, ні від місцевих органів влади".
Однак Бабак звертає увагу, що у всіх країнах національний регулятор, який називає себе професійним, незалежним органом, - саме він обґрунтовує або спростовує підвищення тарифів, навіть якщо таке рішення прийнято урядом.
"Саме регулятор, адже саме там працюють не політики, а професіонали. Саме цей орган повинен був відреагувати на збільшення ціни газу і електроенергії, і сказати, що підвищення в 2-2,5 рази ціни газу для підприємств теплоенергетики (ТКЕ) призведе до збільшення ціни теплової енергії для споживачів вдвічі без якого-небудь поліпшення якості надання цієї послуги, і без якого-небудь поліпшення ефективності роботи цих підприємств та найменшого теплоэнергосбережения", - говорить вона.
"Неприпустимо підвищувати теплотарифи вдвічі і тим самим робити 60% населення бідним без всякої надії на те, що тариф буде стимулювати енергозбереження та впровадження програм енергоефективності. Фактично такий тариф є "тарифом проїдання". Я вважаю такі тарифи необґрунтованим рішенням з точки зору економіки", - підкреслює Бабак.
"Вважаю, що саме регулятор повинен був дати аргументовану відсіч такому рішенню уряду, а не ми – депутати і споживачі. Саме НКРЕКП повинна була зробити розрахунки і показати, що це неправильне рішення, і що змінювати ціну для теплоенерго потрібно поступово. Тобто показати розрахунки про те, наскільки можна було піднімати ціну газу для підприємств ТКЕ в цьому році для того, щоб у цій ціною на тепло передбачити хоча б трохи інвестицій на модернізацію, на енергоефективність систем теплозабезпечення".
У той же час директор департаменту НКРЕКП Світлана Чорних повідомила: "Якщо громадяни, місцева влада або депутати не подадуть своїх пропозицій та заперечень до 8 червня, на відкритому засіданні 9 червня регулятор затвердить опубліковані на нашому сайті проекти рішень про підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживачів послуг підприємств теплокомунальної енергетики (ТКЕ), що постачають тепло і гарячу воду домогосподарствам і бюджетним організаціям".
У разі затвердження регулятором підвищених тарифів, вони вступлять в дію з 1 липня 2016 року. До цього Мінюст повинен затвердити юридичну правомірність рішення НКРЕКП, на що відведено 15 днів після прийняття рішення регулятором. НКРЕКП опублікувала на своєму сайті проекти рішень про підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду, як припускає процедура прийняття таких рішень, за 20 днів до остаточного прийняття рішення. За словами Світлани Чорних, термін обговорення проектів рішень закінчується 8 червня.
Як відомо, Кабмін з 1 травня встановив єдину граничну роздрібну ціну газу для побутових споживачів на рівні 6,879 тис. грн за 1 тис. куб. м, для виробників теплової енергії - 6,81 тис. грн за 1 тис. куб. м (з урахуванням тарифів на транспортування та ПДВ).
Після прийняття цього рішення Міністерство економічного розвитку і торгівлі повідомило, що вартість теплової енергії для населення збільшиться на 60% – до 1041 грн/Гкал з 652 грн/Гкал. Згідно з постановою Кабміну №758 "Нафтогаз" купує газ за ціною 4849 грн, а за якою продає облгазам - невідомо. Мабуть, це встановить регулятор, закон про який ще не прийнятий.
Нагадаємо, законопроект №2966д "Про НКРЕКП" прийнятий депутатами в першому читанні 12 квітня 2016 року. Друге читання і ухвалення цього закону в цілому заплановане на четвер, 2 червня.