Про це сьогодні пише Financial Times. Законопроект передбачає об'єднання енергетичних закупок всіх 28 країн ЄС. А Єврокомісії відводиться роль контролера, який буде перевіряти всі угоди із постачальниками на відповідність європейському законодавству і економічну виправданість ціноутворення.
Таким чином, Брюссель хоче посилити прозорість на газовому ринку і зміцнити енергетичну безпеку Євросоюзу. Польща в цьому питанні виступає найбільш рішуче і закликає розширити повноваження Єврокомісії. Але не всі країни-учасниці поділяють цю позицію.
Опір чинять вже традиційна трійка "друзів" Росії: Угорщина, Чехія і Словаччина. Але окрім них сумніви висловлюють ще 7 країн Євросоюзу. Будапешт під керівництвом прем'єра Віктора Орбана добився від російського "Газпрому" поблажок щодо виплат за поставки газу і відмовляється від пропозиції дозволити ЄС визначати енергетичну політику.
"Деякі з клієнтів "Газпрому" у Східній Європі також неофіційно зізнаються, що вони побоюються удару у відповідь з боку Москви, якщо Брюссель почне критикувати комерційні контакти. Але публічно вони висловлюють стурбованість щодо технічних проблеми, зокрема сумісності умов законопроекту з правилами щодо конкуренції в рамках СОТ", - йдеться в статті.
Раніше видання писало, що "Газпром" змінює своє ставлення до ринку Євросоюзу. Позиція "Газпрому" полягає в тому, що ні компанія, ні Росія не збираються визнавати будь-які законні повноваження ЄС. І це дуже серйозно.