Блокчейн-платформа Ethereum дозволяє створювати коштовні твори мистецтва

Поділитися
Блокчейн-платформа Ethereum дозволяє створювати коштовні твори мистецтва Фото: wylsa.com
Зараз у світі набирає популярність digital art.

Цифрова робота "Everydays: The First 5000 Days" художника Майка Винкельмана, відомого як Beeple, пішла з молотка на аукціоні Christie's за 69,3 мільйона доларів. Картину продали у вигляді токена - технології продажу цифрових активів, яка розвивається зараз.

Це найдорожчий у світі повністю цифровий твір мистецтва, який не має фізичного носія й записаний у вигляді NFT, повідомляє 11 березня аукціонний будинок Christie's.

Технологія NFT дозволяє людині закріпити за собою володіння будь-яким цифровим об'єктом мистецтва, а потім продати його. За допомогою NFT музиканти продають нові альбоми, а художники цифрові картини.

Вперше про невзаємозамінні токени, вони ж NFT, повідомили у 2017 році, коли проєкт Larva Labs запустив експеримент під назвою CryptoPunks. Це була колекція з 10 тисяч цифрових аватарів, тобто, графічних зображень унікальних осіб, але кожне зображення було "прив'язане" до фрагмента комп'ютерного коду в блокчейн-платформі Ethereum. Таким чином, у твори був унікальний токен, в якому, зокрема, зберігалася інформація про власника зображення.

Завантажити цю картинку міг хто завгодно, але її єдиним офіційним власником був Ethereum-гаманець, який був зазначений у NFT до цієї картинці.

Фахівці кажуть, що потрібно розглядати аватари як твори мистецтва, а далі все як в традиційному мистецтві - чим більше репродукцій цифрової картини, тим вище буде ціна оригіналу.

Сенсаційний факт продажу роботи "Everydays: The First 5000 Days" художника Майка Винкельманом, став маніфестом мистецтва, вільного від фізичного носія, пише Медуза.

Робота Beeple, що продана на аукціоні, є колажем з усіх зображень, які художник щодня публікував в мережі протягом п'яти тисяч днів, починаючи з 2007 року. Протягом 13 років художник створював абстрактні, фантастичні, гротескні та абсурдні твори, в яких відобразив, згідно із заявою аукціонного дому, "одержимість суспільства і страх перед технологіями; бажання і відторгнення багатства і недавні політичні потрясіння в Америці".

Торг за лот стартував зі 100 доларів, аукціон тривав кілька тижнів, а в останні 20 хвилин ціна злетіла вище 65 млн доларів.

Скріншот з сайту аукціонного дому Christie's
Скріншот з сайту аукціонного дому Christie's

Минулий максимум за подібні твори становив $6,6 млн, які в кінці лютого інвестор заплатив за іншу роботу Beeple у вигляді токена - відеоролик довжиною 10 секунд. Продавцем тоді був колекціонер мистецтва з Майамі Пабло Родрігес-Фрейл. Він купив токен на відеоролик в жовтні 2020 року майже за $67 000 - за кілька місяців вартість активу злетіла в 100 разів.

В основі технології блокчейн лежить принцип створення ланцюжка блоків з інформацією. Запис в кожному наступному блоці містить в собі хеш-суму, тобто оброблені дані, з попереднього блоку. Спроба сфальсифікувати запис в одному з блоків автоматично руйнує цей ланцюг.

Блокчейн-платформа Ethereum, створена Віталієм Бутеріним, стала особливо популярною завдяки можливості створення на її основі так звані смарт-контракти: вони дозволяють прописати в блокчейні умови угоди та механізм його суворого виконання (аналог паперових договорів).

Більшість токенів - взаємозамінні. Вони дорівнюють один одному і можуть використовуватися у якості валюти (наприклад, такими токенами мають кілька інвесторів однієї й тієї ж компанії). Існують також наполовину взаємозамінні токени (semi-fungible) - вони дуже схожі один на одного, але все-таки мають якусь унікальну властивість.

Невзаємозамінні токени (non-fungible або NFT) повністю унікальні - і дають можливість володіння об'єктом, який існує в єдиному екземплярі: музичними творами, цифровими художніми об'єктами, ігровими предметами (зброя, персонажі) і будь-якими іншими унікальними віртуальними речами.

Більшість NFT зараз випускають саме на Ethereum, у платформи є два офіційних стандарти для їх створення. Але інші блокчейн-платформи - наприклад, Tron і Eos - пізніше теж випустили свої стандарти для створення NFT.

Раніше повідомлялося, що відому картину Бенксі виставлять на аукціон, щоб зібрати гроші для медиків. Зображення хлопчика з іграшкою медсестрою-супергероєм у сміттєвий кошик, в якому лежать моделі Бетмена і Спайдермена, з'явилося в лікарні міста Саутгемптон.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі