Необхідно покарати власників збанкрутілих банків — оглядачка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Необхідно покарати власників збанкрутілих банків — оглядачка Вкладники чекають грошей © twitter.com/a_iemelianov
Для продовження співпраці України з МВФ ключовими будуть не тільки гарантії неповернення Приватбанку, але й покарання колишніх власників всіх великих збанкрутілих банків.

Причому міжнародні партнери не прагнуть посадок екс-власників, вони чекають фінансових компенсацій, що хоча б частково покриють витрати держави і продемонструють банківському сектору, що тепер працювати за старими бізнес-моделям - собі дорожче. Але місія МВФ навряд чи зрадіє досягнутому в цьому питанні "прогресу".

Про це у своїй статті для DT.UA пише Юлія Самаєва. За її словами, на цьому тижні НАБУ вручило підозри в змові при отриманні стабілізаційного кредиту (рефінансу) НБУ колишньому власнику банків "Фінансова ініціатива" та VAB Олегу Бахматюку, колишнім топ-менеджерам VAB екс-чиновникам НБУ.

"Бахматюк давно за кордоном. Як і колишні голова правління VAB Денис Мальцев і екс-глава наглядової ради банку Наталія Василюк. Підозри вони отримають поштою, якщо ризикнуть повернутися. Зате на лаву підсудних сіли фігуранти подрібніше і працівники НБУ на чолі з колишнім заступником Гонтарєвої і екс-співробітником МВФ Олександром Писаруком. Оскільки рішення НБУ про видачу стабкредиту - колегіальне, в НАБУ не виключають, що до відповідальності будуть притягнуті й інші члени правління НБУ, серед яких нинішній глава фінрегулятора Яків Смолій, нинішній заступник голови НБУ Олег Чурий і нинішній заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован. Мабуть, не так наші міжнародні партнери уявляли собі притягнення до відповідальності екс-власників банків-банкрутів", - зазначає оглядач.

До рішення НБУ, за її словами, дійсно є питання, до 2014-го у "VAB Банку" були настільки серйозні проблеми, що в уряді серйозно обговорювали перспективи його націоналізації. Але замість націоналізації за перше півріччя 2014-го, ще при щедрому Кубіві, банки Бахматюка отримали найбільші обсяги рефинансу: "Фінансова ініціатива" - 6,6 млрд грн, VAB - 3,9 млрд.

Автор зауважує, щодо Бахматюка, як і до НБУ, є питання. По-перше, складно довести змову Писарука з Бахматюком на підставі листа Писарука Шульзі. Як і одноосібну відповідальність Писарука за прийняття колегіального рішення правлінням НБУ. По-друге, якщо буде доведена колегіальна відповідальність, підозри у слідства повинні викликати і інші рішення правління про видачу рефінансу іншим банкам, адже непогашеного рефінансу у НБУ на 45 млрд грн, поруч з яким 1,2 млрд Бахматюка бліднуть.

"Що, у свою чергу, може поставити під питання подальшу спроможність регулятора як кредитора останньої інстанції, - у НБУ будуть просто боятися "рятувати" банки, навіть якщо вони системні, а VAB саме таким і був у 2014 р. В-третіх, ініційований процес, і тут ми змушені погодитися з Бахматюком, істотно ускладнює можливість повернення державі коштів, витрачених на виплати вкладникам банків", - підкреслює автор.

Детальніше про банківські проблеми читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Велика гра і маленька помста" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі