Незаконні рубки - це будь-яка заготівля деревини, проведена без дозвільних документів або з порушенням законодавчих вимог. Але українське законодавство не дає вичерпної відповіді на питання, які саме рубки вважати незаконними, що призводить до заниження масштабів проблеми у галузі. На це вказують дослідники Базельського інституту управління, у своєму аналізі, присвяченому незаконним рубкам в Україні, пише Юлія Самаева, редакторка економіки ZN.UA, у статті "Лісова корупція буквально нищить Україну".
І дерево, самовільно зрубане місцевим жителем на дрова без жодних документів, і дерево, зрубане лісгоспом з усіма належними документами, але в заборонений для рубки період - приклади незаконних рубок. Але офіційна статистика в Україні як незаконні фіксує виключно рубки, проведені без дозвільних документів, – так звані «самовільні рубки». Аналіз Єдиного державного реєстру судових рішень за останні роки також демонструє, що переважна більшість справ стосується лише самовільних рубок.
У 2004 році Пленум Верховного Суду України постановив, що поняття «незаконна порубка» у відповідній статті Кримінального кодексу України охоплює не тільки порубки без дозвільних документів, а й будь-які порубки з порушенням законодавства. Але на практиці цю Постанову майже не використовують.
Опитані дослідниками експерти вказують, що інші види незаконних рубок, у разі їх виявлення, кваліфікуються як «зловживання владою» або «службова недбалість», що сильно впливає на оцінку рівня корупції та зловживань у лісозаготівлі. При цьому, ті ж таки респонденти під час інтерв’ю дослідникам вказували, що частка незаконних рубок, проведених лісгоспами, як і так званих рубок "з документами" значно вище, ніж самовільних рубок.
З іншими матеріалами Юлії Самаевої можна ознайомитися за посиланням.