На сьогодні не існує законного способу, щоб обмежувати фінансові операції ухилянтів. Про це, коментуючи можливу норму в законопроєкті про мобілізацію, в ефірі телеканалу повідомила заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова.
"В рамках того законодавчого поля, яке існує на сьогодні, я такої можливості не бачу. Будь-яка інформація, яка є в банках і стосується кожної конкретної особи, вона може розкриватися тільки в окремих випадках, в більшості - за рішенням суду. Окремі правоохоронні органи мають більше можливостей, проте вони не безмежні навіть для них. Тому я не бачу такої можливості в рамках існуючого законодавства", - пояснила Рожкова.
Вона висловила сподівання, що влада все ж не вдаватиметься до таких фінансових репресій, а знайде інший спосіб.
"Банки мають багато інформації. Людину можна за номером телефону відслідкувати, для цього не обов'язково дивитися банківську картку, де відбувалися транзакції. Я хочу вірити, що до цього не дійде. Ми ж себе позиціонуємо як цифрову країну, яка має "Дію", де вже майже всі зареєстровані та ідентифіковані. Я не думаю, що нам слід вдаватися до тких фінансових репресій. Мають бути задіяні інші механізми. Ті бази даних, які мають воєнкоми, плани по мобілізації - все це можна в цивілізований спосіб вирішити", - підсумувала вона.
Нещодавно Кабінет Міністрів України зареєстрував новий законопроєкт про мобілізацію. У документі, зокрема, йдеться про обмеження прав ухилянтів, зниження призовного віку та підстави для відстрочки. Також було зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за військові правопорушення».
Адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Лихачов дав оцінку цим законопроєктам.