Монетарна політика Національного банку України (НБУ) буде спрямована на нівелювання інфляційного та девальваційного тиску. Про це йдеться в монетарному огляді НБУ."НБУ, здійснюючи регулювання грошово-кредитного ринку, буде проводити гнучку і зважену грошово-кредитну політику, спрямовану, з одного боку, на нівелювання інфляційного та девальваційного тиску, з іншого - на підтримку ліквідності банківської системи", - вказується в документі.
При цьому в повідомленні наголошується, що співпраця з Міжнародним валютним фондом (МВФ) за програмою stand by передбачає утримання базової інфляції в 2010 році на рівні однозначного числа (за підсумками січня-жовтня-2010 - 6,5%), а також зростання монетарної бази на рівні 15,4% (на 13,6%).
Згідно з документом, за станом на кінець вересня Нацбанк забезпечив дотримання критеріїв ефективності програми stand by. Фактичний обсяг чистих внутрішніх активів (визначаються як різниця між монетарною базою та чистими міжнародними резервами) становила 48,6 млрд грн і знаходилася в межах кількісного критерію, верхня межа якого була встановлена на рівні 76,6 млрд грн (з урахуванням дії коррелятора).
Окрім того, за даними НБУ, дотримано індикативної мети щодо монетарної бази (за підсумками вересня - 216,7 млрд грн), верхня межа якої на 1 жовтня встановлена на рівні 224,5 млрд грн.
Щодо економічного розвитку в країні в огляді наголошується, що він знаходиться на етапі посткризового відновлення. "Аналіз основних макроекономічних показників засвідчив, що економіка країни зараз перебуває на етапі посткризового відновлення та створення надійної бази для забезпечення високих темпів економічного зростання в середньостроковій перспективі", - говориться у документі.
Водночас НБУ визнає, що позитивна динаміка, зафіксована протягом січня-вересня-2010 майже у всіх видах економічної діяльності, значною мірою обумовлена низькою базою порівняння.
НБУ також відзначає, що інфляційний сплеск у серпні-вересні мав не монетарну природу: прискорення цінової динаміки було викликано підвищенням адміністративно регульованих цін і диспропорціями на окремих товарних ринках.
"Навіть немонетарна природа інфляційного прискорення в серпні і вересні через погіршення очікувань створювала ризики для монетарної сфери. Через це НБУ в третьому кварталі перейшов до більш помірної грошово-кредитної політики, яка полягала у поступовому припиненні активного застосування стимулюючих (кредитування - ред.) заходів", - підкреслюється в огляді.
За даними НБУ, у третьому кварталі обсяг випуску в обіг коштів шляхом купівлі Нацбанком державних цінних паперів був незначним (0,1 млрд грн) у порівнянні з 26,7 млрд грн і 2,8 млрд грн у першому та другому кварталах відповідно. Окрім того, були активізовані мобілізаційні заходи.
При цьому, згідно з документом, на прискорення динаміки цін вплинула фіскальна політика, яку проводив у цей період уряд. "Незважаючи на уповільнення протягом червня - вересня 2010 року темпів приросту видатків зведеного бюджету України, за дев'ять місяців поточного року їх приріст (20,6%) перевищував темпи приросту доходів зведеного бюджету (10,4%)", - відзначає НБУ.
Процеси кредитування в третьому кварталі набули стійкого характеру: кредитні залишки збільшилися до 3,4% з 0,1% у другому кварталі і знизилися на 2,9% у першому кварталі.
Водночас, за оцінкою НБУ, об'єктивним чинником, стримуючим попит на кредити банків, стало поліпшення фінансового становища підприємств: за вісім місяців прибутку підприємств зросли на 30,7% у порівнянні з відповідним періодом 2009 року, збитки зменшилися на 23,9%. Окрім того, випуск Міністерством фінансів ПДВ-облігацій та їхня активна торгівля також призвела до розширення власних оборотних коштів підприємств.
Потреба в кредитах у населення, за оцінкою НБУ, знизилася через зростання наявних доходів.
Щодо ситуації на валютному ринку в огляді наголошується, що за підсумками дев'яти місяців надходження іноземної валюти від нерезидентів збільшилися на 14,6% в порівнянні з відповідним періодом 2009 року: сформовано нетто-надходження валюти на користь резидентів ($4,6 млрд), тоді як у відповідному періоді минулого року був чистий її відтік ($6,6 млрд).
Також НБУ відзначає відновлення зацікавленості нерезидентів у придбанні облігацій внутрішньої державної позики: обсяг цих цінних паперів у власності нерезидентів за дев'ять місяців зріс більш ніж у 13 разів - до 8,4 млрд грн (за номінальною/амортизаційною вартістю).
У цілому, згідно з документом, позитивне сальдо валютних інтервенцій у січні-вересні-2010 склало $2,819 млрд (в еквіваленті).За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку