Національний банк України (НБУ) вирішив змінити правила роботи валютного ринку України - як міжбанківського, так і готівкового. Регулятор знову дозволив банкам змінювати готівкові курси валют по кілька разів на день і скасував обмеження на маржу. Окрім того, на міжбанку НБУ вирішив ввести можливість проведення банками «своп»-операцій.
Відповідну постанову №544 прийняло правління Національного банку, яка була зареєстрована в Міністерстві юстиції 24 грудня. Текст постанови опублікований сьогодні, 28 грудня, в газеті "Урядовий кур'єр". Документ набирає чинності з дня офіційного опублікування.
Згідно з цією постановою, втрачає чинність постанова Нацбанку №462 від 29 вересня 2004 року.
Зокрема, постановою №544 НБУ зняв обмеження, якими передбачалося, що банки можуть лише один раз на день міняти курс купівлі/продажу готівкової іноземної валюти, при цьому утримуючи його значення в рамках 2% відхилення від офіційного курсу регулятора.
Також цим документом Національний банк змінив правила роботи міжбанківського валютного ринку, передбачивши, серед іншого, можливість проведення комерційними банками операцій з центральним банком на умовах "своп".
Зокрема, до валютних операцій на умовах "своп" віднесені операції, що передбачають одночасне укладання договорів, умови яких об'єднують купівлю або продаж іноземної валюти на умовах "спот" зі зворотним продажем або купівлею тієї ж валюти на умовах "форвард". У документі наголошується, що обидва договори у рамках такої операції повинні укладатися з одним і тим же партнером.
Постановою також передбачено, що НБУ може проводити валютні інтервенції з купівлі-продажу іноземної валюти на умовах "своп" строком до 3-х місяців.
Нагадаємо, раніше у розпорядження "Дзеркала тижня" потрапив текст "Основних принципів грошово-кредитної політики на 2011 рік".
У ній Національний банк вказував, що має намір пом'якшити регуляторні обмеження і поступово підвищувати курсову гнучкість гривні, але робити це так, щоб не було суттєвих коливань курсу.
"Валютно-курсова політика буде передбачати поетапне пом'якшення регуляторних обмежень і поступове підвищення курсової гнучкості гривні у міру відновлення фінансової системи країни, нівелювання диспропорцій платіжного балансу, сталого розвитку валютного ринку та стійкого зростання попиту на національну валюту", - йдеться у документі, текст якого раніше оприлюднило "ДТ".
За матеріалами: Інтерфакс-Україна