НБУ: Інфляційний розвиток у 2010-му характеризувався уповільненням темпів зростання споживчих цін

Поділитися
У грудні індекс споживчих цін (інфляція) зріс на 0.8% (з урахуванням сезонного згладжування – на 0.3%), що є найнижчим показником за відповідний період в історії статистичних спостережень. А в цілому, інфляційний розвиток у 2010 році характеризувався уповільненням темпів зростання споживчих цін.

Про це йдеться в щомісячному аналізі інфляції, який опублікований на офіційному сайті Національного банку України (НБУ).

Так, вперше з 2003 року річна інфляція знизилася до однознакового рівня (9,1% порівняно з 12,3% у 2009 році). Середньорічні темпи зростання ІСЦ також знизилися до 9,4% (у 2009 році – 15,9%).

Визначальний внесок у зростання споживчих цін у 2010 році здійснили ціни на продукти харчування та безалкогольні напої (5,7 в.п.) та підакцизні товари1 (1,2 в.п.). Інфляція попиту, яка характеризує вплив макроекономічної політики, не мала вирішального впливу на динаміку інфляційних процесів.

ожвавлення кон’юнктури світових товарних ринків стимулювало зростання індексу цін виробників у 2010 році на 18,7%. Зокрема, зростання міжнародних котирувань на нафту, що триває з II півріччя, визначало підвищення цін у галузях, пов’язаних з видобуванням нафти та виробництвом нафтопродуктів (за рік на 47.4% та 11.5% відповідно). Одночасно, зростання світових цін на метали позначилося на підвищенні цін у видобуванні металевих руд та металургії (на 59.0% та 22.7% відповідно). Загалом, найбільші внески у зростання промислових цін здійснили галузі видобувної промисловості (4.1 в.п.), харчової промисловості (3.5 в.п.) та металургії (4.4 в.п.).

Інфляція попиту.

Базова інфляція, починаючи з II кварталу, коливалася у вузькому коридорі (7-8.5% у річному вимірі), склавши за підсумками року 7.9% (у 2009 році – 14.9%). Середня за рік базова інфляція знизилася до 8.5% порівняно з 19.4% у 2009 році.

Факторами стримування інфляції попиту виступали нижчий від потенційного рівень економічного зростання, відносно стабільний обмінний курс гривні до долару США та помірні темпи зростання грошових агрегатів. Уповільненню місячних темпів зростання БІСЦ у IV кварталі сприяло також зменшення вторинних ефектів від зростання цін на сирі продукти, яке відбулося наприкінці III кварталу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі