За даними джерел ZN.UA, глава НБУ Валерія Гонтарєва підписала постанову регулятора, згідно з якою Нацбанк поширить на готівкові грошові перекази вимогу про обов'язкову конвертацію в гривню.
Таким чином, нововведення торкнеться користувачів міжнародних систем грошових переказів (Western Union, Money Gramm та інших), які здійснюють виплату переказів у готівковій формі, та якими найчастіше користуються українці, що працюють за кордоном.
При цьому залишився не врегульованим питання курсу, за яким буде здійснюватися обмін. Тобто фактично, банки зможуть проводити транзакції за заниженим курсом прийому валюти в своїх готівкових обмінних пунктах.
До того ж, вони будуть намагатися компенсувати стягується з операцій з купівлі валюти у клієнтів збір в Пенсійний фонд за рахунок самих же клієнтів. Очевидно, що для останніх така операція не буде вигідною, а значить - вони будуть шукати обхідні (тіньові) шляхом переказу грошей.
Нагадаємо, що раніше постановою №449 від 28 липня 2014 року Нацбанк України скасував деякі обмеження на перекази іноземної валюти фізичних осіб. зокрема, були скасовані норми про обмеження в 15 тисяч грн для переказів іноземної валюти без відкриття рахунку, а також про перекази з поточного рахунку на суму в межах від 15 до 150 тисяч грн у місяць у валютному еквіваленті.
Такі обмеження містилися в постанові "Про врегулювання діяльності фінансових установ та проведення валютних операцій" від 30 травня ц.р.
Цією ж постановою НБУ заборонив зняття готівки на суму більше 150 тис. грн на добу з банківських рахунків всім клієнтам, тоді як раніше цей ліміт не поширювався на тих, хто вносив свої гроші готівкою.
Постановою №208 від 6 червня 2013 Нацбанк зобов'язав конвертувати в гривні безготівкові перекази з-за кордону в Україну.
Зазначимо, що за даними звіту НБУ про динаміку обсягів приватних переказів, в 2013 році грошові перекази з-за кордону в Україну зросли більш ніж на 13% і склали $ 8,5 млрд (близько 4,7% ВВП країни). У тому числі $ 3,3 млрд з цієї суми надійшло в країну через банківські рахунки, приблизно $ 4,1 млрд - за допомогою міжнародних платіжних систем, більше $ 1 мільярда - перераховані неформальними каналами - з рук у руки.
Найбільше грошей в Україну надійшло з Росії - $ 2,7 млрд. З країн ЄС (в основному з Німеччини, Греції, Кіпру та Італії) в Україну переказали $ 2,3 млрд, з США - близько $ 740 млн. !zn