Національний банк України вважає за необхідне посилити свій вплив на фондовий ринок для забезпечення фінансової стабільності в країні і пропонує передати нагляд над Національним депозитарієм України (НДУ, Центральний депозитарій) і Розрахунковим центром (РЦ, Центральний контрагент).
Така ініціатива відображена у пропозиціях НБУ до проекту закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках", текст яких оприлюднено на сайті центробанку.
НБУ при цьому пояснює, що оверсайт (нагляд) полягатиме у перевірці НДУ і РЦ на відповідність міжнародним стандартам Principles for Financial Market Infrastructures (PFMI), розроблених комітетом з платіжних систем і ринковій інфраструктурі Банку міжнародних розрахунків (Committee on Payments and Market Infrastructures, Bank for International Settlements) та Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (International Organization of Securities Commissions).
В той же час Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) залишиться регулятором НДУ і РЦ і буде співпрацювати з Нацбанком у рамках оверсайту.
"До цього часу ні НДУ, ні РЦ не проходили перевірку на відповідність стандартам PFMI. У той же час Нацбанк вже володіє значним досвідом здійснення оверсайту елементів інфраструктури фінансових ринків, оскільки здійснює оверсайт платіжних систем. Застосування набутого досвіду до роботи центрального депозитарію та центрального контрагента допоможе підвищити надійність інфраструктури ринку, а також створить передумови для його подальшого розвитку", - цитується в повідомленні заступник голови НБУ Олег Чурий.
Крім того, пропозиції до проекту деталізують процес і умови здійснення передачі державних цінних паперів на обслуговування до НДУ.
У той же час пропозиції до законопроекту передбачають підвищення ролі Нацбанку в корпоративному управлінні системно важливими елементами інфраструктури фондового ринку і передбачають збільшення частки НБУ в капіталі НДУ до 51% і більше.
Повідомлялося, що 14 жовтня 2013 року вступив в силу закон про депозитарну систему, який передбачав поділ функції та депозитарного обліку, раніше суміщаються комерційним депозитарієм - ВДЦП - і його конкурентом - підконтрольним державі НДУ. Єдиний Центральний депозитарій був створений на базі НДУ, хоча той і поступався ВДЦП за обсягами обслуговуються активів.
В частині Розрахункового центру закон встановлював, що на першому етапі основним акціонером цієї структури, створюваної у вигляді ПАТ зі статутним капіталом мінімум 100 млн грн, буде Національний банк, частка якого не повинна перевищувати 75%, однак згодом, через п'ять років, вона може знизитися до 25%+1 акція. Іншими акціонерами можуть бути професійні учасники фондового ринку та міжнародні депозитарно-клірингові установи.
Національний банк вирішив створити РЦ на базі ВДЦП. Частка НБУ в РЦ склала 77,7897%, а в НДУ - 25% акцій. Крім цього, великими акціонерами Нацдепозитарію є держава – 25%, пенсійний фонд НБУ - 10,979%, державні Ощадбанк і Укрексімбанк – відповідно 25% "мінус" 1 акція і 9,98%.