НБУ посилює правила торгівлі готівкою

Поділитися
Посилення вимог до обмінників має на меті зниження спекулятивних ігор з курсами валют в умовах воєнного часу.

Національний банк України посилює вимоги до небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку, які займаються обміном валют. Відповідна інформація опублікована на офіційному сайті НБУ.

Причиною посилення названо штучне завищення курсу в готівковому сегменті валютного ринку, яке виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту та пропозиції у безготівковому сегменті та може свідчити про виключно спекулятивні цілі небанківських установ.

"Національний банк вважає, що розхитування ситуації з готівковим курсом під час війни для отримання додаткової маржі в сегменті, де валюту купує населення, є неприпустимим", - наголошується в офіційному повідомленні НБУ.

Далі у повідомленні вказується, як і які саме вимоги до небанківських обмінників посилюються.

  • По-перше, інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню у стандартизованому вигляді у чітко визначеному форматі – копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація розміщуватиметься виключно у касах установ та структурних підрозділів. При цьому небанківським фінансовим установам та операторам поштового зв'язку забороняється здійснювати інформування про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза касами установ, привертаючи до них надмірну увагу.
  • По-друге, для обмінників відновлено обов'язок надавати інформацію до відповідного реєстру про приміщення, де проводяться готівкові валютні операції.
  • По-третє, для контролю за дотриманням небанківськими фінансовими установами та операторами поштового зв'язку порядку здійснення валютних операцій та забезпечення безпеки в період дії воєнного стану процес купівлі-продажу валют має здійснюватися з обов'язковим веденням відеоспостереження. Крім того, висувається низка вимог до приміщень, де здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема з метою підвищення безпеки НБУ перегляне технічні вимоги до кас.
  • По-четверте, для посилення контролю за дотриманням вимог щодо купівлі-продажу валют вони мають проводитися виключно із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Інформація про РРО буде передаватися до Національного банку. Це дозволить посилити податкову дисципліну.

Як пояснює НБУ, небанківські установи ухиляються або практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить лише 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн. грн. на рік на весь ринок. За оцінками НБУ, у першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць.

Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері здійснення торгівлі валютними цінностями у готівковій формі. Проте, у разі виявлення таких зловживань аналогічне регулювання буде запроваджено і для банків, попереджає НБУ.

Наведені вище та інші зміни містяться в постанові Правління Національного банку України від 29 липня 2022 р. № 165 "Про особливості регулювання та нагляду за провадженням діяльності з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі в період дії військового стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39", яка набирає чинності з 29 липня 2022 року (крім окремих норм, що стосуються обладнання приміщень системою відеоконтролю, що набирають чинності з 3 серпня 2022 року).

На сьогоднішній день курс гривні до готівкового долара коливається з невеликою амплітудою довкола співвідношення 1:40. Офіційний курс НБУ: 1:36,5686.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі